Minu poole pöörduti küsimusega, kui palju tõstab korterelamu renoveerimine selle turuväärtust?
Eks sellist numbrit on raske öelda, et korteri väärtus on momendil X ja peale maja renoveerimist on see Y.
Palju sõltub asukohast. Mõnes asukohas annab renoveerimine rohkem juurde. “Õhema” turuga piirkonnas annab vähem juurde. Kõik sõltub kohaliku piirkonna nõudlusest ja pakkumisest.
Ja sõltub ka sellest, mida sõna “renoveerimine” endas tähendab. Kas see on välisukse väljavahetamine ja uute postkastide panemine. Või on tähelepanu pandud ka nt energiasäästule, mis turvalisuse kõrval reaalset rahalist säästu pakub.
Rusikareegel siiski on see, et rahalistest numbritest rääkides ei suurenda remont (või renoveerimine) kinnisvara turuväärtust sedavõrd, et see kasumlik oleks.
Samas tulevad mängu esteetilised jms emotsionaalsed tõekspidamised. On ju ilusasse majja meeldivam elamist osta, kui koledasse majja. St remont ja renoveerimine ei suurenda sedavõrd turuväärtust, kui just parandavad vara likviidsust.
Kui aga selle filosofeerimise peale midagi konkreetsemat siiski öelda, siis võiks nt Mustamäe 5-korruselit maja silme ette manades arvata, et renoveeritud vana maja väärtus ei ole vanast majast kõrgem mitte rohkem kui 10-15%.
Kaude võiks siit järeldada, et investeeringud, mis on nt mahus 20% sellise maja turuväärtusest on juba ilmselgelt ülkedimensioneeritud ja ei tooda end tagasi.