Praegusel ajal on kõige populaarsemateks kohtadeks, kust ostjad objekte otsivad, kinnisvaraportaalid Internetis. Paljudes portaalides on olemas kuupäev, millal objekt sisestatud on. Samas ei ole informatsiooni jagatud Eesti ühe populaarseima saidi City24.ee lehel.
Kuidas aru saada, millal objekt sisestatud on?
Kogenud portaali kasutajad ja eelkõige maaklerid oskavad City24 ID koodi järgi välja lugeda, millal kuulutus on sisestatud ning seeläbi tuvastada, kui kaua objekt on müügis olnud. See informatsioon võib olla vajalik, et näha, kui kaua huvi all olev objekt turul seisnud on.
Kuidas seda teha?
Kuna maaklerid tegelevad ise kuulutuse sisestamisega, siis üldjuhul suudavad nad meenutada, millisel ajal millise numbriga ID kood algas. Samas tavainimesel on seda raske teha, kuna tema ju ei tea, millisel ajal milline see kood oli.
Just seetõttu võtsin välja andmebaasist enda vanad objektid ning kirjutasin välja ID koodi numbrid ja kuupäevad, millal need lisatud said.
Enne praegust aastat koosnes City24 ID kood kuuest numbrist, nüüd on aga on numbreid kokku seitse.
Põhiliselt kasutame tuvastamiseks kahte kuni kolme esimest numbrit. Kui kood on 669194, siis tuvastamiseks kasutame numbrit 66.
Näide. Kui vaatad näiteks mingit korterit, mille ID kood on 814534, siis kasutades kahte esimest numbrit (81) ning ülalolevat tabelit, võib öelda, et objekt sisestati millalgi 2010. aasta novembri ja 2011. aasta veebruari vahel. Väga täpset kuupäeva küll ära ei arva, kuid tähtis on, et vastava kvartali saaks kätte.
City24 ID koodi number läheb iga sisestatud objektiga ühe numbri võrra suuremaks. Kui ID koodi esimene number on vahemikus 2 – 5, on see objekt turul olnud tõenäoliselt juba üle kolme aasta. Praegusel ajal on ID kood juba seitsmekohaline ning viimase aja sisestatud objekti esimesed kolm numbrit on 105.
NB! Vana kuulutusega objektil võib vahepeal hind mitu korda langenud olla. Seega ei saa me 100% järeldada, et objekt on olnud kuulutuse sisestamise ajast sama hinnaga. Mõnikord kasutavad maaklerid vana kuulutust, kui objekt tuleb uuesti turule. See on eelkõige populaarsem üüriobjektide puhul. See tähendab, et objekt on küll vahepeal välja üüritud, kuid lepingu tähtaja lõppedes on üürnik lahkunud ning uue üürniku leidmiseks on objekti vana kuulutus uuesti aktiivseks tehtud.
Artikli autor on Jüri Preobraženski
Kinnisvaraguru.ee