Mõned märgid annavad lootust, et majanduslangus hakkab lõppema. Kust aga uut tõusu oodata, ei julge keegi ennustada. Eesti Päevaleht Online küsib tarkadelt inimestelt: kui praegu vaba raha leiduks, siis kuhu ja kuidas selle kasvama võiks panna?
Tõnu Toompark on kinnisvaraspetsialist, kes on töötanud majandusministeeriumi elamuosakonnas peaspetsialistina, RIME Kinnisvaras ja ERI Kinnisvaras analüütikuna ning YIT Ehituse kinnisvaraosakonna müügijuhina. TTÜ magistrikraadiga Toompark on praegu vabakutseline kinnisvarakonsultant ja pakub konsultatsiooniteenuseid peaasjalikult elamispindade arenduse valdkonnas.
Miljoni krooni investeerimise soovitusi annab ta oma põhivaldkonnast ehk kinnisvarast lähtuvalt. „Praegu võiks olla see aeg, kus hinnad on keskmiselt mõistlikul tasemel ja osta tasub, kuid meeles tuleb pidada, et kõik kinnisvaraobjektid on unikaalsed ja iga üksikobjekti tuleb vaadelda eraldi, sest iga objekt ei pruugi olla odav,“ ütles Tõnu Toompark.
Investeerimiseks soovitab spetsialist pigem elamispindu kui äripindu. „Elamispindade turg on likviidsem,“ selgitas ta. Vaadata tasub aga ka maatükkide poole. „Turul tasub otsida anomaaliaid – näiteks kui müüja on hädas, sest häda sunnil antavad hinnaalandused on suuremad. Maa peale laenu saada on pea võimatu ja seega annab olemasolev paks rahakott eelise,“ selgitas Toompark.
Kui aga tahta likviidsemat investeeringut kui maatükk, siis tasub osta korter. Toompark rõhutab, et turgu tuleb vaadelda laiemalt: „Kui tahta investeerida, siis ei osteta emotsiooni ja ei tasu mitte ühtki sektorit ega piirkonda kõrvale jätta ega valida sellest aspektist, kas ma ise elaksin siin.“
Kas praegu tasub siis investeerida ka näiteks nõukogudeaegsesse magalakorterisse? „Iga objekt on unikaalne – kui on näiteks kuulutus, et 10 000 krooniga on võimalik saada elamiskõlblik magalakorter, siis see tasub igal juhul osta. Kui korter maksab miljon, siis tuleb juba vaadata, mis selle raha eest saab,“ märkis Toompark.
Mis on suurimad ohud, mis võivad algajat investeerijat kinnisvaraturul tabada ja mida peaks enne investeerimist teadma? „Turutunnetus peaks siiski olemas olema ja finantsmatemaatika, enda ootused ja eesmärgid tuleks selgeks teha,“ selgitas kinnisvaraspetsialist. Samuti soovitas ta enne investeerimist vaadata, kui palju ostetava objekti peale tuleb raha kulutada: kas tuleb vahetada torusid, uksi või saab selle välja üürida ilma remonti tegemata.
Lõpetuseks märkis Toompark, et igasugune ettevõtlus on riskide võtmine ja kes riske kardab, võiks raha paigutada näiteks deposiithoiusele. „Kinnisvarasse investeerimisel tuleb arvestada, et kui investeerimiseks on üks miljon, siis see tähendab, et suhteliselt palju mune on ühes korvis ja see ei tohiks olla algaja investori ainus investeering,“ hindas Tõnu Toompark. „Lisaks võiks olla väärtpaberid, aktsiad, deposiidid, sest siis on võimalik riske hajutada“, lisas ta.
Artikli autor on Erik Aru. Artikkel ilmus 08/12/2009 väljaandes EPL.ee.