Alljärgnevalt jagame nõuandeid, mida tasuks silmas pidada, kui soovite oma kinnisvara kiiresti ja kasumlikult müüa.
- Kui teil puuduvad kinnisvara müügiga seotud kogemused, pöörduge kindlasti kinnisvarabüroo spetsialistide poole, et välja selgitada, millised müügivõimalused vastavad kehtivale turuolukorrale kõige paremini. Kahtlemata on võimalik igal kinnisvaraomanikul ka ise müügiga tegeleda, kuid praktika on näidanud, et selleks kuluv aeg ja saadav hind enamikke müüjatest hiljem ei rahulda.
- Tehke hinna määramiseks turu-uuring kinnisvaraportaalides. Seejuures tasub silmas pidada, et pakutavad varade hinnad sisaldavad maaklertasu ja reeglina ka kauplemisruumi. Paljud koduomanikud on müügihinna kujundamisel liialt kinni emotsioonides, mis tulenevad oma kodu müügist. Hinna määramisel ei saa siiski unustada, et kinnisvara on tarbekaup ja keegi ei maksa turuhinnast kõrgemat hinda selle pärast, et teil on olnud oma koduga seotud toredaid mälestusi.
- Otsige välja kaardid ja plaanid. Juhul, kui need puuduvad, siis aitab maakler teha väljavõtted vastavatest registritest-arhiividest.
- Järjest olulisemaks ostuotsuse tegemisel on muutunud kommunaalkulud. Otsige välja viimase 6 kuu kommunaalarved, kui need puuduvad, siis küsige maja haldavast ühistust. Kui te ei esita pabereid kommunaalkulude kohta, võib ostja arvata, et soovite midagi varjata.
- Oluline on meeles pidada, et müüakse vara, mitte asju. Vara tutvustades püüdke paigutada võimalikult palju isiklikke asju vaateväljast eemale.
- Elementaarne puhtus on tähtis! Kuna klient teeb ostuotsuse alateadlikult paari minuti jooksul, siis eriti oluline on korteri ja maja puhul mulje, mis jääb esikust. Majade puhul tuleb lisaks eelnevale pöörata tähelepanu kinnistu korrashoiule: muru peab olema pügatud, suuremad mitteolulised objektid kinnistult ära viidud.
- Kruntide puhul tasuks võimalusel eksponeerida, millistel võimalustel ja mida saab kinnistule ehitada. Samuti tasub anda ülevaade kommunikatsioonidest või võimalustest neid arendada.
- Objekti tasub müüma võtta üks büroo, kellega tuleks sõlmida korrektne esindusleping ja leppida kokku müügitingimustes. Igapäevaselt võib näha olukordi, kus ühte objekti pakuvad kümned bürood. Info on seejuures puudulik või üldse väär ja müügihind kõigub tuhandetes eurodes. Selline situatsioon võib potentsiaalsele ostuhuvilisele tekitada objektist väga kummalise mulje juba enne sellega tutvumist. Tegelikkus on selline, et mida rohkem büroosid objekti pakub, seda aeglasemini see müüdud saab. Kui ühte objekti pakuvad mitmed bürood, siis ostuhuvilisel tekib rida tarbetuid küsimusi ja suurel hulgal maakleritel puudub lõpuks motivatsioon objektiga tegeleda.
Artikli autor on
Tarvo Tamme
BREM Kinnisvarabüroo