Räägitakse, et üüriturul on põrgu lahti läinud, või mis põrgu – lausa Suur Sotsialistlik Kevadrevolutsioon! Seni prisked korteriüürid kukuvad küsimatagi ja õnnelikemate kulud piirduvad kommunaalteenuste eest maksmisega. Kolm lugu Kilulinnast.
Esimene lugu: kukub, kui küsida osatakse
Kui kauaaegsete korterinaabrite Külli (23) ja Miljardi (24) mereäärses hruštšovkarajoonis olevast kolmetoalisest mitteläbi-käidavate tubadega üürikorterist kolmas kaasüürnik odavamale pinnale edasi kolis, olid nad probleemi ees. Seni üsna mõistlikuna tundunud 5000-kroonise üüri ja kommunaalkulude kolmeks jagamine ei olnud võimalike uute naabrite jaoks enam ahvatlev pakkumine. „Kirtsutati nina, et sama raha eest saab juba kesklinnas elada,” meenutab Külli. Et korter on mõnusalt sisse elatud, polnud Küllil ja Miljardil erilist soovi välja kolida. Otsustati üüri alla küsida ja uus kolmas leida.
„Otsisime portaalidest sarnaste korterite hinnapakkumisi nii oma kandis, Kristiines, Mustamäel, Kadriorus kui ka kesklinnas. Ja vaatasime ka paari kahetoalist. Selgus, et hinnakorrektuur on olnud üsna jõuline,” meenutab Miljard.
Kokkukogutud korteripakkumised saadeti omanikule ja kiri lõpetati nii: „Loodetavasti mõistame pealinna kinnisvaraturul valitsevat olukorda ja selle tulevikuväljavaateid sarnaselt ning jõuame peagi kiirele ja mõistlikule kokkuleppele edasise üüri asjus.”
Korteri omanikule Siirile ei tulnud kantseliidist kubisev kiri üllatuseks: „Eks seda oli oodata, see on ajakirjandusest läbi käinud. Niisuguseid ettepanekuid on omanikel oodata paljudes piirkondades või on nad sellise juba saanud. Kõigil on kroonid arvel.”
Raske aeg nõuab kiireid otsuseid ja kompromisse. Järgmise 24 tunni jooksul langes üür viiendiku ja 72 tunniga leiti kolmas kaasüürnik. „Aga korteriomanike nahas ma praegu küll olla ei tahaks,” tunnistab Miljard.
Teine lugu: kukub küsimatagi
Kesklinna serval, kus majad on puust ja tänavad pargitud autodest ahtad, üürivad alates 2007. aasta sügisest ühist korterit elukaaslased Miia-Maria (24) ja Tiit (27). Korter polnud just kõige odavam, kuid üür jättis hingamisruumi. Möödunud sügisel, kui päevakorda kerkisid jutud üldisest hinnalangusest, otsustasid noored veidi tuult nuusutada ja kinnisvaraportaale uurida.
„Pärast pikka julguse kogumist mainisime omanikule, et äkki võiks langetada, et kesklinnas on hinnad ikkagi langenud,” meenutab Miia-Maria. Tookord jäi asi sinnapaika, hinnalangus polnud veel pädev argument. Kuni… „Aasta alguses ta kirjutas meile, et on ringi vaadanud ja olukord on kinnisvaraturul muutunud, mistõttu ta langetab meie üüri,” jätkab Tiit.
Korteri omanik Kadri põhjendab hinna langetamist altruismi ja perspektiivitundega: „Mõtlesin end üürniku olukorda. Ega tahaks maksta kõrgemat hinda kui turu hinnatase, ja see langes. Selline altruistlik motiiv. Nad on head üürnikud ja ma tahan, et nad oleksid mul veel.”
Kolmas lugu: kui näkkab, elad nagu kommunismis
Kui seni vanemate juures elanud elektrik Kaur (22) kuulis, et perekonnatuttaval on Lasnamäel Laagna kandis laokil kahetoaline korter, otsustas ta tegutseda. „Ta just otsiski, kes tuleks elama. Üüri ta ei taha, saaks lihtsalt „kommunaalidest” lahti, et ise ei peaks maksma,” selgitab Kaur ja täpsustab, et tegelikult on kõnealune korter müügis.
Et 400 000 kroonini langenud müügihind ei pane telefoni ostusoovidest punetama ja kommunaalmakseid tuleb ikkagi tasuda, pidas omanik paremaks leida tutvusringkonnast inimene, kes kataks korteri jooksvad kulud ja saaks vastutasuks seal elada, kuni kinnisvaraturg tõusule pöörab.
Kui populaarne võib selline pakkumine oma elu alustavate tuttavate seas olla, sellest annab aimu tõik, et Kaur sedapuhku valituks ei osutunud. Noormees on selle peale esimese hooga üsna nördinud.
Tegelaste nimed on nende soovil muudetud.
Kommentaar: Mis nali see olgu?
Tõnu Toompark, kinnisvarablogija
•• Ma pole eriti uskunud, et ainult „kommunaalide” eest kusagil elada saab. Aeg-ajalt räägitakse, kuid fakte on vähe. Turu tervise seisukohast oleks mõistlik, kui sellist võimalust poleks. Kui üüri pealt pole võimalik tulu teenida, siis korteri kvaliteet langeb. Inimesed ei investeeri kohta, kust midagi tagasi ei saa. Pigem on need üürileandjad õnnetud inimesed, kellel on mingi vara risuks käes.
•• Rõhutaksin, et vara üüri- ja müügihinna vahe peaks olema õiges mõõtkavas. Meil pole see nii olnud. Vara üürile andmine peaks olema koht, kust õige mastaabi puhul peaks olema võimalik tulu teenida. Loota ühte korterit üürides rikkaks saada on absurd.
•• Kui kaua selline ebanormaalne olukord saab turul kesta? Eks ikka selle ajani, kuni majandus hakkab ülesmäge vedama ja turg korrastub. Üürid hakkavad tõusma siis, kui üüripinnad muutuvad pigem defitsiitseks.
•• Millal ülepakkumine võiks kaduda? Praegu tundub, et pigem tuleb üüripindu juurde.
Artikli autor on Mart Niineste. Artikkel ilmus 30/05/2009 väljaandes Eesti Päevaleht.