Kodu vahetamise mõte ei pruugi tulla mitte ainult tõsisest vajadusest, vaid ka nii-öelda pseudopõhjuse tõttu: paranenud majanduslik seis, tuttavate õhutus või lihtsalt emotsioon.
Alljärgnevalt toome välja kuus peamist pseudopõhjust uue maja või korteri ostmisel, mille puhul võiks enne otsuse tegemist järele mõelda.
1. Palgatõus või lotovõit
Asudes uuele töökohale, saades palgatõusu osaliseks või võites loteriiga suurema summa, on emotsioonid laes ning tunne hea. Paratamatult tekib siis ka ideid, kuidas lisaraha kulutada. Kes mõtleb uuele autole, kes riietele ja reisile, kuid suur osa inimesi leiab selles olukorras, et nüüd on võimalik maksta suuremat eluasemelaenu. Kas see on ikka vajalik?
2. Sõprade eeskuju
Vaadates elevil sõpru, kes näitavad oma uue kodu pilte ja videosid ning räägivad, kuidas nad mööblipoest mugava diivani ostsid, tekib paratamatult tunne, et äkki peaks ka uue kodu peale mõtlema. Mõelda võib, aga igaks juhuks tasub paberile panna plussid ja miinused, et aru saada, kas see on mõistlik või tegemist on lihtsalt nakkava elevustundega.
3. Sugulaste ja/või sõprade soovitused
Keegi ei peaks endale laenukohutust võtma ning suuremale pinnale kolima ainuüksi seetõttu, et ühiskond justkui sunnib seda tegema. Kui teile meeldib elada ühetoalises äärelinnakorteris, siis ei tasu alluda soovitustele osta maja 15 km linnast väljas või kolida kesklinna neljatoalisse korterisse.
4. Teise linna kolimine
Teise linna kolimise puhul töö või kooli pärast ei pea tingimata elamispinda ostma, esialgu võib ka üürida. Äkki teile ei meeldi see töö või linn? Ja kui kool mõne aasta pärast läbi saab, siis tekib ehk soov hoopis kolmandasse kohta kolida või reisima minna.
5. Igavus ja rutiin
On inimesi, keda haarab rahutus, kui nad on pikalt ühes korteris või majas elanud. Ainult selle pärast pole aga veel mõtet kolima hakata – piisab ka kodu uuendamisest, mööbli ümbertõstmisest ning uutest kardinatest ja tapeedist, et taas saabuks rahu. Uue kodu ostmisel tabab teid tõenäoliselt mõne aja möödudes samuti rutiin, liiatigi kaasnevad kolimise ja uue kodu ostmisega järgmised aspektid, millega tuleb arvestada.
6. Unistus suurest aiast, rõdust või mullivannist
Tihti unistatakse detailidest, mis praeguses kodus puuduvad: suurest aiast, klaasustega rõdust, mullivannist, saunast või terrassist, kus hommikukohvi juua. Aga mõelge läbi, kas teil on ikka oma elutempo juures aega mullivannis mõnuleda, muru niita ja lilli kasta või on mõttekam neid hüvesid mõned korrad kuus vanemate ja sõprade juures nautida. Kõike ei pea omama.
Inimesed on erinevad ning see, mis on ühe jaoks mõistmatu, on teise jaoks mõistlik põhjus kodu vahetamiseks.
Gerli Ramler
vabakutseline ajakirjanik