KV.EE elamispindade turu prognoos: vaatamata riskidele prognoosime rahulikke arenguid

Kinnisvaraportaal KV.EETehinguterohke elamispindade turg ja kerkivad hinnatasemed sunnivad mõtlema perspektiividele – kas aastaid kestnud tõus jätkub? Kas hinnad kasvavad jätkuvalt edasi? Kas turul on riskitegureid, mis peaksid tooma kaasa seniste trendide muutused? KV.EE juhataja Tarvo Teslon prognoosib 2020. aastaks turu positiivsete arengute pealejäämist, kuid riskitegurid on jätkuvalt olemas, mil silm tasub peal hoida.

Tehingute poolest on turg aktiivne

Tehingute arvu jätkuvalt kõrgel püsimise prognoosi toetavad tugevad tööjõuturu näitajad ehk eelkõige kerkiv palk ja kõrge tööhõive. Negatiivse poole pealt tuleb arvestada majanduse mõningase prognoositud jahtumisega.

„Prognoosime tehingute arvu püsimist tänasel tasemel või ehk õhkõrna langust,“ näeb ette Tarvo Teslon. „Tänane tehingute arv Tallinna ja kogu Eesti elamispindades turul on pigem kõrge. Inimestel tööd on, palgad kasvavad ja laenu saab. Selle baasilt võib prognoosida, et tehingute arvus ei toimu väga olulisi muutusi. Aga siiski on ka kasvuks vähe ruumi.“

Arenduste põhirõhk on Tallinna äärelinnas

Elamispindade arenduste mahud on stabiilselt kõrgel tasemel. Siingi suurt tõusuruumi ei ole. Pigem on küsimus selles, kas mahud säilivad või tulevad pisut allapoole.

„Kesklinnas on aga põnevaid projekte saadaval ja juurde tulemas. Kesklinna kallis korter ei ole aga igaühe jaoks taskukohane. Näeme, et uute korterite turu raskuskese on liikunud Tallinna äärelinnadesse, kus soodsama hinnaga korterid on laiemale inimeste hulgale kättesaadavamad,“ sõnas Tarvo Teslon. „Uusarenduste müügis on juba näha olnud väikest tagasiminekut ja siit on jätkuvat kasvu raske prognoosida. Uute korterite tehingute arv võiks 2020. aastal olla 20-25% kogu turu mahust ehk tänasest pisut vähem.“

Hinnatõus on pidurdamatu

Tallinna korteritehingute hinnad on viimase 10 aastaga ligikaudu kahekordistunud. Tõusutrend võiks julgelt jätkuda.

„Kõrgete statistilistest hinnatõusunäitajate metsa taga tuleb puid näha. Reaalne kinnisvara väärtuse kallinemine on olnud mõõdukalt kiire. Eeloleva aasta jooksul prognoosime kinnisvara väärtuse pisut aeglasemat, kuid siiski tõususuunas liikumist,“ prognoosis Tarvo Teslon.

Korterite hindu on ajanud üles tugevnev ostujõud ehk nõudlust soosivad tegurid. Need on ikka tugev tööjõuturg, kasvav palk ja head laenutingimused. Üldised majandusprognoosid ütlevad, et koduostjad saavad jätkuvalt jõudu juurde, kuid majanduse jahtumise tõttu pisut aeglustuvas tempos.

„Prognoosid on kõik plussi poole peal. See ütleb, et elamispindadele hinnalanguse prognoosimiseks alust ei ole,“ leidis Tarvo Teslon.

Riskitegurid on tugevalt mängus

Euroopa ja Eesti majanduse prognoosid on vähemrõõmsamad kui aasta-kaks varasemalt. Ainuüksi see sunnib järele mõtlema, kas pidu Eesti kinnisvaraturul saab lõputult jätkuda.

„Tulenevalt majanduskeskkonna jahenemisest näemegi, et endised väga optimistlikud ettevaated võiks asendada mõõdukamatega. Kui meid või Euroopat majanduslangus ei taba, siis kinnisvaraturult suuri ja äkilisi pöördeid ootama ei peaks,“ ennustas Tarvo Teslon. „Pigem liigume rahulikult ja äkiliste suunamuutusteta.“

Küll ei saa mööda vaadata koroonaviirusest ja sellega seonduvast. Viirusehirmu pauk börsile on just praegu aset leidmas. Küsimus on, kas see on ajutine šokk või pikaajaline majandust ja seeläbi kinnisvaraturgu oluliselt mõjutav tegur?

„Tänaseks on koroona teema, millest isegi ainuüksi Eesti kinnisvaraturust rääkides mööda vaadata ei tohi. Haigusepuhangu kõrval on teisigi riskitegureid, mille realiseerumine võib majandusele ja Eesti kinnisvaraturule mõju avaldada. Olgu nendeks näiteks kaubandussõjad või jätkuv terrorioht,“ juhtis Tarvo Teslon tähelepanu. „Neist ootamatusi võimaldavatest teguritest võib tulla uusi mõjureid, mis siinseid prognoose oluliselt mõjutavad.“

Vaade kinnisvaraturule on pigem positiivne

Ãœldine vaade Eesti ja Tallinna elamispindade turule on siiski pigem positiivne.

„Eesti majanduskeskkond on pigem positiivne, mis kinnisvaraturule äkilisi riske endaga ei kaasa. Samuti on kinnisvaraturg ise sisemiselt terve ja tasakaalus. Seega määravad elamispindade turul edasi juhtuva eelkõige väljastpoolt tulenevad tegurid, kus määramatust on üksjagu. Lootuses, et midagi väga hullu ei juhtu, kuid arvates, et üht-teist ikka välistest riskidest realiseerub, prognoosime Eesti elamispindade turule eelolevaks aastaks mõõdukaid ja rahulikke arenguid,“ võttis Tarvo Teslon prognoosid kokku.

Vaata lähemalt, mis toimub kinnisvaraturul portaalist KV.EE.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

13.-16.01.2025 Kinnisvara ABC