Elamispindade pakkumishindade käitumist peegeldav KV.EE indeks näitab 95,0 puntki taset. Aastatagusest on indeks 7,1% ja kuu tagusest ajast 0,1% kõrgemal. Prognoosid lubavad oodata indeksi jätkuvat tõusu. Elamispindade hinnad aga ei jookse ostjatel eest ära ja ostjate ostujõud püsib tugev.
KV.EE indeksi mitte kiire kasvu taga on endiselt paljus uusarendused peamiselt Tallinnas. Uute korterite pakkumine tõstab indeksi väärtust, sest nende hinnatase on turu keskmisest kõrgemal.
Omakorda mõjutab KV.EE indeksi väärtust asjaolu, et kallimate uute korterite ehk võiks öelda luksuskorterite müügiperioodid on hakanud pikenema. Seetõttu püsivad uued kallid ja väga kallid korterid kauem müügis ja mõjutavad pakkumishindadel baseeruvat KV.EE indeksit.
Oma mõju, mis sellest, et väiksem mõju, on maakondliku elamispindade turu hoo sisse saamisel. Elamispindade turg väljaspool suuremaid tõmbekeskusi on aktiveerunud. See tähendab, et tehinguid tehakse rohkem ja kinnisvarapakkumisi tuleb juurde kõrgema hinnatasemega. N-ö maakondliku kinnisvaraturu maht on väike, kuid sealne hinnatõus annab siiski oma väikese, aga tubli osa KV.EE indeksi tõusu.
KV.EE indeksi aastane 7-protsendiline kasv ei ole kindlasti määral, kus elamispindade hinnad jookseksid koduostjatel eest ära. Kinnisvaranõudlus suureneb tugevate tööturunäitajate tõttu ehk kasvav palk ja kõrge tööhõive annavad soodsate laenutingimuste juures ostjatele ostujõudu juurde.
Hinnatõusu hoiab aga tagasi suuremate tõmbekeskuste ehk eelkõige Tallinna-Tartu suur kinnisvarapakkumine, mis ei anna kinnisvaramüüjatel ja -arendajatel vaatamata sisendhindade (näiteks ehitushindade või tööjõu kulu) kasvule võimalust omatahtsi müügihindu kergitada.
Nii on Eesti elamispindade väärtuse aastane kasv heal 4-6% tasemel, mis jääb samasse suurusjärku keskmise palga kasvuga, mis kerkib 5-7% aasta baasil. See hoiab ostujõu tugeva ja kinnisvaraturu aktiivsena.
Vaata lähemalt, mis toimub kinnisvaraturul portaalist KV.EE.