Elamispindade pakkumiste arvu portaalis KV.EE kajastav KV.EE pakkumiste indeks on keeranud õrnale tõusule. Selle kõrval tasub silmas pidada, et korteritehingute arv on alates eelmise 2018. aasta teisest poolest languses. Siit tasub jõuda küsimuseni, kas suurenev pakkumine ja tõsisem konkurents kinnisvaramüüjate vahel surub viimase kvartali jooksul tõusu näidanud KV.EE elamispindade pakkumishindade indeksi langusesse?
Korteritehingute arv on oluline turu indikaator, mis annab otseselt aimdust kinnisvaraostjate meelsusest. Kui tehingute arv kasvab, on ostjad optimistlikud. Tehingute arvu langus viitab ostjate pessimismile, võib-olla aga ka näiteks turu küllastumisele ehk asjaolule, et enamus koduostu endale lubada saavatest inimestest on ostu juba teinud.
Tallinnas jääb tehinguid vähemaks
Tehingute arv Eesti korterituru suurimas piirkonnas ehk Tallinnas on langenud 2018. aasta kaks viimast kvartalit. Poolaasta tehingute arvu langus aastatagusega võrreldes oli 7%. Lisaks on 2019. a jaanuarikuine tehingute arv eelmisest aastast allpool. See on märk asjaolust, et ostjad ei taha tehinguid enam sama meelsalt teha kui varasemalt.
Arvestades tehingute arvu vähenemist ja jätkuvalt näiteks läbi uusarenduse müüki lisanduvat pakkumist pole imeks pandav, et korteripakkumiste arv portaalis KV.EE on vaiksesse tõusu pöördunud. Pakkumiste arvu kasv tähendab, et nii professionaalseltel kui eraisikust kinnisvaramüüjatel on tehinguni jõudmise nimel rohkem konkurente, kellega võistelda.
KV.EE hinnaindeks siiski kasvab
Suurema konkurentsi tingimustes on üllatav portaali KV.EE pakkumishindu kajastava KV.EE indeksi kõrgel tasemel püsimine. Indeksi langusesse mittepöördumise põhjenduseks sobib asjaolu, et KV.EE hinnaindeks peegeldab portaalis KV.EE olevate kuulutuste hindu.
Kui pakkumises on enam uusi ehk kallimaid kortereid, hoiab see KV.EE indeksit üleval ilma konkreetse vihjeta vara väärtuse ehk potentsiaalse tehinguhinna liikumissuunale.
Muutused on mõõdukad
Korteritehingute arv on täna endiselt ajaloolisest keskmisest märksa kõrgemal tasemel. Prognoosides, et toimub lähenemine ajaloolisele keskmisele, võib ennustada tehingute arvu mõningat mõõdukas tempos langemist.
Kinnisvaramüüjate elu tehingute arvu langus lihtsamaks ei tee. Nii avaldub oluline surve hindadele. Arvestades aga teisest küljest uute kinnisvarapakkumiste sisendhindade ehk eelkõige ehitusteenuse ja maa ning tööjõukulude olulist kallinemist, ei ole üldiseks hinnalanguseks olulist ruumi.
Turg muutub erisuunaliselt
Nii võib lähiminevikus sama sammu astunud elamispindade turule prognoosida teatavat korratust ja erisuunalisust. Finantsiliselt tugevad arendajad müügiga ei kiirusta ning hindu ei langeta. Järgmised projektid peavad tänase kulubaasi trendide juures pakkumisse tulema kõrgema hinnaga.
Väiksemad ja mitte nii tugevad arendajad, näiteks arendajad, kes on enam sõltuvuses võõrfinantseerimisest, peavad müügile lisahoogu andma. Müügi ergutamise ühe olulise võimalusena nähakse enamasti hindade langetamist. See võib muuhulgas tähendada endise utoopilise hinnaootuse toomist mõistlikule turu tasemele. Vaata lähemalt, mis toimub kinnisvaraturul portaalist KV.EE