Elamispindade pakkumiste arvu kajastav KV.EE pakkumiste indeks näitas 16. juuni seisuga 102,3 punkti taset. See on ühe protsendi võrra madalamal aastatagusest ajast, aga 2,5 protsenti kõrgemal pooleaastatagusest. Nii võime öelda, et pakkumiste arv portaalis KV.EE on suhteliselt stabiilne.
Erinevate piirkondade arengud on erinevad
Üldistades võiks öelda, et stabiilne kinnisvara müügipakkumiste arv näitab, et pakkumiste arvu muutusel hindadele ja turule mõju ei ole. Detailidesse süvenedes näeme siiski, et pakkumiste arv turu suurimas piirkonnas ehk Tallinnas ja lisaks veel Tartus on kasvanud jõudsalt.
Tallinnas oli mai kuus portaalis KV.EE pakkumises 9140 korterit, aasta tagasi aga 7843. See tähendab, et aastaga on korterite pakkumine kasvanud 17%. Tartus pakuti aasta tagasi müügiks 1992 korterit, tänavu mais aga 2657. Tartu korteripakkumine kasvas aastaga kolmandiku võrra.
Kui kogu elamispindade müügipakkumiste arv püsib stabiilsena, tähendab see, et Tallinna-Tartu jõudsa kasvu kõrval on muudes väiksemates piirkondades müügipakkumisi aastaga vähemaks jäänud.
Hinnad on surve all
Tallinna-Tartu korteripakkumiste arvu kasv pingestab hindu. Kui pakkumisi tuleb turule juurde, tuleb konkureerida enamate pakkujatega ja nii ei saa kinnisvaramüüjad hindu omatahtsi tõsta. Võimegi öelda, et viimase aasta või poole jooksul on pealinna elamispindade väärtus püsinud suhteliselt samal tasemel.
Korterite tehinguhinnad või pakkumishinnad võivad küll üha uusi rekordeid lüüa, kuid selle taga on nii tehingutesse kui pakkumistesse jõudnud suurem uute ehk kallimate korterite osakaal. Uued korterid kergitavad keskmisi hindu ilma, et kinnisvara väärtus seejuures oleks oluliselt muutunud. Teisisõnu ei pea tänane kinnisvaraostja maksma Tallinna korteri eest oluliselt teist hinda kui aasta või pool tagasi.
Elamispindade pakkumishindu kajastav KV.EE indeks näitas 17. juuni seisuga 79,4 punti ehk aastatagusest 9,37 ja poole aasta tagusest 2,19% kõrgemal.
Vaata lähemalt, mis toimub kinnisvaraturul portaalist KV.EE.