Tallinna korteriturul on viimase kolme kvartali jooksul olnud näha õrna languse trendi. Arvestades, et Eesti majanduses ega kinnisvaraturul laiemalt ei ole olulisi muutusi aset leidnud, ei ole siit põhjust loota olulisi mõjutusi kinnisvaraturule. Tehingute arv käib ajas ikka üles ja alla ning nüüd oleme pika tõusufaasi järel mõningases tehingute arvu, kuid mitte hindade languses, leiab portaali KV.EE juhataja Tarvo Teslon.
„Elamispindade ja korterite tehingute arvu muutused on üsna lauged. Käesoleva aasta I kvartalis tehti Tallinna 2300 korteritehingut, mis on vaid 4,8% eelmisest aastast vähem. Vaatamata kolmandat kvartalit kestvat languse trendi on tänane Tallinna korteriturg siiski väga aktiivne ehk tehingute arv on pikaajalisest keskmisest kõrgemal,“ tõi Tarvo Teslon välja faktid.
Jätkuvalt kõrget tehingute arvu aitab üleval hoida kõrge uute korterite pakkumine. Tallinnas on pakkumisel ole 3000 uue korteri, mis kõik ostjat otsivad. Uute korterite pakkumine ja müügitempo on omavahel mõistlikus proportsioonis. See tähendab, et ühe kuu jooksul ostetakse ära pakkumistest 9-10%.
„Selline tasakaal müügi ja pakkumiste vahel näitab, et uute korterite ostjad ja müüjad on leidnud hea tasakaalu, kus turg toimib hästi. Pakkumiste arv tänasel uute korterite turul on küll kõrge, kuid siin on trend allapoole. Mõnevõrra vähenev pakkumine tõmbab maha hinnasurve, mis on kinnisvaraarendajaid ja -müüjaid juba ammu pitsitanud,“ leidis Tarvo Teslon.
Tehingute arvu ja uute korterite pakkumiste kõrval väärib tähelepanu korterite hinnatrend. Tallinna korteritehingute keskmine hind oli 2019 I kvartalis 1900 €/m². See on eelmisest aastast 3,9% kõrgemal.
„Ilmatuma kiire korterite hinnatõusu jutud ajavad naerma. Samaväärse kinnisvara väärtus ei ole pikka aega kasvanud kiiremini kui 5% aasta baasil. Keskmine palk aga tormab pöörase pikaajalise 6-8-protsendilise kasvuga eest ära. Unustades emotsioonid ja kalgilt fakte vaadates näeme kinnisvara aeglast või mõõdukat kallinemist väga kiire palgakasvu tingimustes. See tähendab, et tänase keskmise koduostja sissetuleku ja eluaseme hinna omavaheline suhe on väga mõistlik,“ järeldas Tarvo Teslon.
Vaata lähemalt, mis toimub kinnisvaraturul portaalist KV.EE.