Erinevalt aktiivsest korterite ostu-müügiturust on üürisektor alates koroona tulekust olnud pikas depressioonis. 2021. a sügisel näitab üürituru masendus selgeid märke möödumisest. Nii võivad üüriinvestorid tulevikult oodata kõrgemaid üürihindu ja paranevat üüritootlust, prognoosib portaali KV.EE juhataja Tarvo Teslon.
Üüripakkumine tõmbub kokku
Tallinna üürikorterite pakkumine on portaali KV.EE andmetel vähenemas alates märtsist 2021. a. Septembris 2021. a on Tallinnas pakkumisel ligikaudu 1100 üürikorterit. Seda on ligi kolmandiku võrra vähem kui 2021. a alguses, mil pakkumisi oli 1800-2000.
„Üüripakkumisi on vähemaks jäänud kõikides Tallinna linnaosades ja erineva toalisusega korterite lõikes. Üürikorterite pakkumise vähenemine on selge märk, et koroonast ja mullusest eriolukorra kehtestamisest alguse saanud üürikorterite ülepakkumine on taandumas ehk turuolukord on vaikselt, kuid kindlalt normaliseerumas,“ leidis Tarvo Teslon.
Üürinõudluse seis paraneb
Üürinõudluse vundamendikivid on Tallinna elanike arv, tööhõive, inimeste sissetulek ehk keskmise palga trend ja üleüldine kindlustunne.
„Ootamatult kõrgeks kujunenud majanduskasv annab alust loota, et Tallinnas pakutavate töökohtade arv suureneb. See võiks õrnas languses oleva Tallinna elanike arvu tagasi tõusule pöörata. Keskmine palk kerkib jõudsalt ja inimeste kindlustunne liigub samuti positiivses paranemise suunas. Kõik need tegurid ütlevad, et üürikorterite nõudlus on eeloleva poole aasta kuni aasta jooksul järjest paranemas,“ arutles Tarvo Teslon.
Vähenev pakkumine ja tugev nõudlus toetavad üürihindade kasvu
Üürikorterite ülepakkumise taandumine normaalsele koroona-eelsele tasemele ja tugev nõudlus annavad üürihindadele tõuke kasvuks. Arvestama peab, et erinevalt kiiret tõusurallit teinud korterite ostu-müügihindadest on üürihinnad alles koroona-eelsele tasemele tagasi jõudmas.
„Hinnates üüripakkumist ja -nõudlust portaali KV.EE andmete alusel ning üldist majanduslikku tausta võib prognoosida, et üüriturg on normaalsusesse tagasi tulemas. Ostu-müügihindadest maha jäänud üürihindadel on seega potentsiaali mõõdukalt kiirelt kasvada, et ostu-müügihindadele järele jõuda. Üürihindade kasv aitaks taastada koroona-ajal oluliselt vähenenud üüriinvesteeringute rahavoolise tootluse ehk üürihinna ning ostu-müügihinna omavahelise suhte,“ analüüsis Tarvo Teslon.
Prognoosime positiivseid arenguid
Üüripakkumise vähenemise trendilt ei maksa oodata korterite müügituru defitsiidile analoogset üüripakkumiste puudujääki. Üüriinvestorid on ostmas nii vanemaid kui uuemaid kortereid, mis tulevad üüripakkumisse.
„Tänavu üüriinvestorite ostetud uued korterid jõuavad üüripakkumisse 2022. aastal. Nii võib eeldada, et üüripakkumiste turul defitsiiti ei tule. Seega pole alust prognoosida, et üürihinnad peaksid päris ülekäte minema,“ prognoosis Tarvo Teslon.
Vaata lähemalt, mis toimub kinnisvaraturul portaalist KV.EE.
Tarvo Teslon