Maailma tabanud koroona-kriis on vahetult puudutanud kinnisvaraturgu. Esimese löögi on saanud üüriturg, kus liikumised on kiiremad ja teravamad. Nii on üüripakkumiste arv mõne nädalaga kasvanud sadades pakkumistes ja kümnetes protsentides kommenteeris kinnisvaraportaali KV.EE juht Tarvo Teslon.
„Esimese lainena tulid üüripakkumisse lühiajalise üüri ehk majutusäri korterid. Kui turistide voog kinni keerati, jäid need korterid tühjaks. Senistel majutusteenuse pakkujatel jäi sisuliselt üle ainult üks sundvariant – pakkuda kortereid pikaajalise üüri turul,“ märkis Tarvo Teslon.
Majutuskorterid on suures osas väiksed – ühe- ja kahetoalised korterid. Aprilli algusega võrreldes on Tallinna üüripakkumises selliste korterite pakkumine portaalis KV.EE suurenenud enam kui 100 korteri võrra. Pakkumiste kasv ei ole küll üüratult suur, kuid teisest küljest on pakkumise suurenemise taustal turistidele kadumise kõrval peitu pugenud ka kohalik nõudlus.
„Tallinn kui kohalik suurim tõmbekeskus on viimastel aastatel meelitanud linna järjest uusi inimesi. See on toitnud aktiivset üüriturgu. Nüüd, kus paljud ettevõtted on pandud kokkuhoiurežiimile ja teised sootuks seisatud, on üürnike arv kukkunud drastiliselt,“ analüüsis Tarvo Teslon. „Ja vähesed üürnikud on allapoole tõmmanud rahasummat, mis nad on üürikorteri eest valmis välja käima. Nõudlus ja pakkumine töötavad.“
Osad üürileandjad on tavapärase nõudluse vähenemise kompenseerimiseks proovinud leida uusi võimalusi. Näiteks on üürikortereid pakutud kodukontoriteks neile, kes koduseinte vahel töötada ei saa või ei suuda. Teised pakuvad karantiinikortereid inimestele, kes haigestumishirmus soovivad end lähedastest isoleerida, et viimaseid mitte nakatada.
„Need nutikad, kes on suutnud tavapärase majutuse või üürimise asemel leida korterile alternatiivsed lahendused, ei ole võitjad. Kiiremini reageerinud korteriomanikud lihtsalt kaotavad teistest üürileandjatest vähem. Samas on selliste üürikorterite alternatiivsete kasutuste maht tõenäoliselt üsna tagasihoidlik,“ leidis Tarvo Teslon.
Pinge üüriturul jääb lähikuudeks kindlasti kestma, sest üürileandjatel on enamasti kohustused pankade ees. See võib tähendada, et mitmedki seni üüriturul olnud pakkumised tulevad müügipakkumisse.
„Üürileandjate käitumine tavatult rasketes tingimustes võib olla väga erinev. Kõik sõltub detailidest – milline on üürileandja rahaline puhver ja milline on laenukoormus. Aga ennekõike sellest, kas üüriäri oli huvitav avantüür kinnisvaratsükli laineharjal või pikaajaline läbimõeldud plaan,“ resümeeris Tarvo Teslon. „Arvata on, et aasta pärast on meil üürileandjaid vähem kui täna.“
Vaata lähemalt, mis toimub kinnisvaraturul portaalist KV.EE.
Tarvo Teslon
Kinnisvaraportaal KV.EE