Lahe Kinnisvara: Kuidas osta korterit? Mida tähele panna, kui oled kodu otsinguil

Lahe KinnisvaraÕige kodu otsimine nõuab eesmärgipärast lähenemist ja taju. Mõtle enda jaoks välja, kas soovid osta korterit või maja. Nii palju kui on erinevaid inimesi, on ka erinevaid kodusid. Alljärgnevalt toob meie maakler Diana Juul punktidena välja, millele pead kodu ostes tähelepanu pöörama ja mida eelnevalt küsima ja välja selgitama.

 

Kuidas osta korterit või maja – millise kasuks otsustad ja kas uus või järelturult?

Lahe Kinnisvara maakler Diana Juul ütleb, et esmalt peab endale selgeks tegema, kas soov on elada uhiuues värske pahtli lõhnases kodus või sobib Sinule millegi uueks loomine. Ära lähtu visuaalist ja esmamuljest ning värvilistest patjadest kuulutuses. Kodu ostes peab olema ratsionaalne, et hiljem ei oleks pettumust. Enamasti on nüansid samad, millele koduostja peab tähelepanu pöörama samad nii uusarenduse kui ka nö järelturu kodude puhul. Kuid on mõned erinevused, milles toome esmalt välja. Ehk esimene küsimus kodu ostes endale on, kas korter või maja, kas uus või järelturult või ehitad ise. Sellega paralleelselt mõtle ka enda või pere finantsvõimekusele.

Uusarendused

Juhul kui osta korter nö paberi pealt, on esimesed küsimused seotud arendaja tausta põhjaliku uurimisega, kas on ehitusega alustatud, kui ei ole, millal alustatakse ning jälgige lubadustest kinnipidamist. Uurige põhjalikult broneerimislepingu tingimusi, kas on ja millised on taganemistingimused.

Tehke endale selgeks tulevased kõrvalkulud ja garantiitingimused.

Uusarendused ja järelturu kodud

1)           Asukoht

Kui oled otsustanud, kas uus või järelturu kodu või hoopis ehitad ise, siis esimene oluline märksõna on asukoht. Õige asukoha leidmine on prioriteet number üks. Hea asukoht on alati hinnatud. Määratle enda jaoks, millises asukohas tahaksid elada: kas asukoht metsa sees, mere ääres, jõe ääres, järve kaldal, linnas või linna lähedal, pööra tähelepanu sellele et oleks hea logistikat planeerida, kus on võsukeste lasteaiad-koolid, kui töökoht ka lähedal asub, on see ainult plussiks ja efektiivsemaks logistika planeerimiseks. Enne kinnisvara soetamist selgita välja oma pere jaoks vajalikud prioriteedid piirkonna näol, tee tugev eeltöö, nii saad teada, kui suur päevast kulub logistikale, palju võib kuluda taksosõidule, kas piirkonnas on hea ühistransport. Naabrid tulevad piirkonnaga kaasa, ka see on väga oluline. Parimaks teada saamiseks käi piirkonnas või kortermajas ringi ja küsitle naabreid. Anna ise infot ja Sa saad ka vastu infot. Kortermajade puhul märka kui tegus on majarahvas ja kui hästi toimib korteriühistu. Märka ka üldkasutatavate ruumide korrashoidu, see annab ka teavet naabrite kohta. Asukohta väärtustab muuhulgas ka see, kuidas valgustab päeva jooksul Sinu uut kodu päike.

2)           Kõrvalkulud

Oluline on välja uurida, kui suured saavad olema hilisemad kõrvalkulud – nii kütteperioodil kui ka soojal aastaajal. Selleks lähtu sõnast energiamärgis ning millised on parimad ökonoomsemad küttelahendused. Seda nii korteri, ridaelamu, paarismaja kui eramu puhul. Vanemat kinnisvara  soetades veendu, et on tehtud energiaaudit, mis annab ülevaate võimalikest energiakadudest. Lisaks küttekuludele selgita välja teised kõrvalkulud, kui on tegemist järelturu korteriga, uuri ühistult tulevikuplaanide kohta – kas on tulevikus plaanis suuremaid renoveerimistöid, mis võivad mõjutada olulisel määral kõrvalkulude suurust.

3)           Kinnisvara dokumentatsioon

Uut ehitusseadustikku järgides osta endale kasutusloaga kinnisvara. Kui kinnisvaral ei ole kasutusluba, siis pangad võivad loobuda ostu finantseerimisest või lisavad lepingusse klausli tähtajaga, mille jooksul tuleb puudused likvideerida ja kasutusluba saada. Seega küsi objekti müüjalt, kas kinnisvaral, mida Sa oled mõelnud soetada, on olemas kasutusluba või vaata ehitisregistrist. Kasutusloa olemasolu tagab müüja ning tihti lubab müüja selle ka enne notariaalse ostu-müügilepingu sõlmimist ka korda ajada. Kui enne sõlmimist korras ei ole, on oluline, et lepingusse läheks kirja, kes ja mis ajaks korda ajab.

Juhul kui kinnisvarale on tehtud juurdeehitus ja selleks oleks pidanud taotlema ka ehitusloa, mida tehtud ei ole, on protsess pikem ning sellisel juhul pangad ei kipu ka finantseerima.

4)           Tehnosüsteemid ja nende korrashoid

Oluline on endale teadvustada, milline on kinnisvara konstruktiivne osa, küte ning ventilatsiooniseadmed, veevarustus ja kanalisatsioon ning kasutatud ehitusmaterjalid. Tee kindlasti kõikidele seadmete visuaalne kontroll. Vaata ja uuri, kas on olnud vee- või tulekahjustusi. Kui on teostatud nn iluremont, saab seda teada ühistult või naabritelt. Kui majal on kelder, tutvu kindlasti ka sellega, et ei oleks veekahjustusi või majavammi. Renoveeritud kinnisvara puhul ole teadlik, et kõik tööd on teostatud korrektselt seadusandlust järgides, kas vajalike ametkondadega on kõik toimingud kooskõlastatud, tutvu kindlasti dokumentidega.

Märka ja jälgi ümbruskonnas planeeritavaid muudatusi, milline saab olema keskkonna saastatus, mõtle millist õhku Sa enda ümber vajad. Objektil viibides kuula müra taset.

Ja lõpetuseks veel üks nõuanne

Kodu ostes kauple, kuid alati argumenteeri, mille arvelt Sa kaubelda soovid. Piisav argument võib langetada ostuhinda

 

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

26.11.2024 Kasutusluba ja selle taotlemine