Luminor: millal on sobiv aeg kodu osta?

Luminor BankKodu ostmine on üks kõige suurema kaaluga finantsotsuseid elus ning tihtipeale ootavad inimesed selleks sobivat aega. Seda, millal on õige aeg ja kui suurt kodulaenu võtta, analüüsib Luminori laenude kompetentsikeskuse juht Helina Kikas.

„Kinnisvaraturgu, nagu ka laenuturgu, on üsna raske väga pikalt ette ennustada, mistõttu võib mõnikord madalamate hindade või euribori languse ootamine lõppeda sellega, et arengud kulgevad soovitust vastupidises suunas. Seega kui kinnisvara plaanitakse osta pikemaajaliseks koduks, siis üldjuhul on selleks pea alati hea aeg,“ ütles Kikas.

Kui ostuks soovitakse kasutada kodulaenu, siis seda, kas ning millises ulatuses laenu võtta, mõjutavad eelkõige inimese vanus, töökogemus, kompetents, haridus ja paiknemine tööturul. Kikas tõi näite, et kui tegemist on noore inimesega, kel on väga selged oskused, töökogemus konkurentsivõimelises ja perspektiivikas sektoris ning raha jääb igakuiselt alles ka säästmiseks, siis võib ta üldjuhul mõelda maksimaalse laenusumma võtmisele. Teisalt kui laenuvõtja töötab sektoris, kus ei ole kõige helgemad ajad ning säästudeks raha ei jätku, pole maksimaalse laenu taotlemine mõistlik.

Tema sõnul tasub kindlasti meeles pidada, et maksimaalseks ajaks ehk 30 aastaks saavad laenu võtta kuni 45-aastased inimesed. „Kui esimene kodu ostetakse hilisemas eas, siis unistuste kodu ostmisel võib takistuseks saada lühem laenu tagasimaksmise periood. Mida lühem see on, seda suurem on konkreetse laenu igakuine makse ning see võib saada takistuseks, kui igakuine sissetulek sellist kuumakset ei võimalda,“ selgitas Kikas.

Luminori laenude kompetentsikeskuse juhi sõnul on hea praktika testida teatud perioodi vältel enda valmisolekut, kas võimaliku kohustusega tuldaks toime. Üks võimalus on näiteks poole aasta jooksul panna kõrvale iga kuu summa, mis kuluks laenumakseks. Nii saadakse teada, kas see laen on laias laastus jõukohane ning kui mugavalt end sellise kohustusega tuntakse.

Seejuures on igal juhul oluline põhimõte hoida endale ka säästupuhvrit ootamatustega toimetulekuks ning see võiks olla vähemalt kolme kuni kuue kuu sissetulek.

Kuidas valida õige kodu?

Luminori laenude kompetentsikeskuse juht Helina Kikas märkis, et konkreetset kodu valides tuleb koduostjal paika panna piirkonnad, mis ühtivad ta soovide, rahalise võimaluse ja elustiiliga. Kindlasti tuleb arvestada näiteks töökoha või kooli asukohaga ning kui peres kasvavad väiksemad lapsed, siis nende lasteaia või huviringidega.

Lisaks tuleb pöörata tähelepanu sellele, kas ümbruses on kõik igapäevaeluks vajalik olemas ehk kui kaugel on toidupood, treeningvõimalused, meelelahutuskeskused ja looduskaunid kohad. See on eriti oluline juhul, kui inimesel ei ole oma sõiduvahendit ning liiklemiseks kasutatakse ühistransporti.

„Kodu valimisel on oluline arvestada loomulikult pere suurusega. Kui peres kasvavad väikesed lapsed, on hea mõelda näiteks kodule, kus on võimalik ka õues viibida. Selleks sobivad enamasti hästi linnaäärsed piirkonnad, kus elutempo on mõnevõrra rahulikum. Tihtipeale on sealsed kolme- või neljatoaliste ridaelamute hinnad võrdväärsed kesklinna korteritega ehk kui otsid suuremat elamist, tasub pöörata pilk linnast välja,“ ütles Kikas.

Luminori laenude kompetentsikeskuse juhi sõnul võib aga mõnikord ise pusima jäädes tekkida oht, et kodu valides ja plaane pidades mõeldakse üle ning unistuste kodu võib käest lipsata. „Sellise olukorra vältimiseks soovitan ühendust võtta pangaga ja koos läbi arutada enda soovid, vajadused ja võimalused,“ selgitas ta.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

09.-12.09.2024 Kinnisvara ABC