Muutused kinnisvaraturul on loonud maaklerite jaoks uue olukorra. Hinnad langevad, ostjad ei julge tehinguid teha, laenutingimused karmistuvad. See kõik on midagi sellist, mida enamus maaklereid kogeb esmakordselt. Muuhulgas tiheneb ka konkurents. Tihedast konkurentsisõelast läbitungimiseks annab tugeva eelise koolitus, koolitus ja veelkord koolitus.
Tõusva kinnisvaraturu korral jõudis kinnisvaraturule hulk maaklereid, kel puudus igasugunegi ettevalmistus kinnisvaravaldkonnas edukaks olemiseks. Puudujäägid kompenseeris igapäevaselt kasvav ja teenindamist vajav tehingute maht, keskpärasel tasemel maaklertegevus ei vajanud olulisi eeldusi.
Tänase seisuga on turg pöördunud. Tehinguid tehakse järjest vähem ja see tähendab, et tulul on märgatavalt vähem kinnisvaraostjaid. Turg on pöördunud ka selles mõttes, et endisaegse müüja asemel peab maakler keskenduma eelkõige ostjale ehk persoonile, kelle käes on rahakott.
Maaklerite kliendid – nii kinnisvara ostjad, müüjad, üürileandjad ja üürilevõtjad on muutunud märgatavalt targemaks. Nende nõudmised kinnisvaramaakleritele on kõrgemad, kui kunagi varem. Sellest enam ei piisa, et maakler suudab ilma suurema otsimiseta pakkumisel oleva korteri hoonest üles leida ning paberilt järele uurides teab selle ligikaudset suurust.
Nüüd peab maakler olema kursis palju laiema valdkonna kinnisvaraturgu puudutavate üksikasjadega. Maakler peab teadma kinnisvaraturust – kuidas ja millises järjekorras on mõistlik tehingud vormistada, et see klientide jaoks oleks soodsaim, mõistlikum ja turvalisem. Maakler peab teadma finantseerimisvõimalustest – milline laenuandja millistel tingimustel on valmis kinnisvarasektorit finantseerima ning millised on laenuandja eeldused laenuvõtjale.
Maakler peab järjest enam orienteeruma seadusterägastikus. Müüjaturu aegadel oli defitsiidi tõttu liiga „keeruline klient“ võimalik kõrvale lükata ja teha tehing selle kliendiga, kellega selle vormistamine oli hõlpsam. Täna peab maakler teenindama kõiki kliente, kes on valmis kinnisvara soetamiseks raha kulutama.
Maakler peab olema hea müügimees. Heaks müügimeheks olemine ei tähenda oskust ostjale saasta pähe määrida. See tähendab esmalt head müüdava kauba tundmist ning oskust selle nii eelised, kui puudused ostja jaoks välja tuua.
Maakler peab kindlustama, et ostja ja müüja on peale tehingu tegemist mõlemad õnnelikud. See on ostja ja müüja vastandlike huvide korral maakleri suurim katki hammustamist vajav pähkel, kuid õnnelike klientide hulk on see kriteerium, mis näitab, et maakler on edukas.
Peaaegu ainus võimalus maakleritele professionaalsuse taseme tõstmiseks on koolitus. Alternatiiv koolitusele on võimalus aastatepikkune töö ning meeletu hulga vigade tegemine, millest mõnest ka õppust osatakse võtta.
Novembris 2008. a. algab koolitsukursus kinnisvaramaakleritele „Kinnisvaramaakleri ABC“. Kursuse sihtrühmaks on eelkõige just need maaklerid, kel täna veel pikk kogemus kinnisvaraturul puudub, kuid kes on huvitatud karjäärist kinnisvaramaaklerina. Lähema info koolitsusest leiad veebilehelt https://www.kinnisvarakool.ee.
Koolitus ja täiendharidus on üks väheseid valdkondi, millesse investeerimisel kaotada on raske, kui mitte võimatu. Omandatud teadmised ning laienenud silmaring on need, mida ära kaotada või sõbra juurde unustada on võimatu. Koolitus on see, mis aitab maaklerite professionaalset taset tõsta ning olla edukas ka keerulises turuolukorras.