Esialgsetel andmetel oli 2016. aasta Eesti majutusasutustele hea, Mitmed olulised näitajad on varasemate aastatega võrreldes paranenud: majutatud nii sise- kui välisturistide arv on kasvanud ligi 7%, keskmine täituvus üle 1% ning keskmine toahind tõusis ca 2%.
Siiski tuleb tõdeda, et Eesti erinevate piirkondade arengud ei ole ühesugused, ka riigi keskmised näitajad summeeruvad Tallinna iseloomustavatest tugevamatest numbritest ja tagasihoidlikematest mujal Eestis. Harju keskmine ei ole sama, mis Tartu või Saaremaa keskmine.
Lätlased käivad meelsasti Pärnus
Kuigi Eestis ööbivate välisturistide hulgas on endiselt kõige enam soomlasi (45,9%, s.o 875 000 turisti 11 kuud 2016), on positiivne näha Eestit külastamas aina enam erinevatest riikidest pärit inimesi. 2015. aastal kahanemist näidanud Soome külastajate arv on Tallinnas ja Pärnus taas kasvama hakanud, samas Saaremaal jätkub 6 aastat kestnud langustrend. Aina rohkem leiavad tee Eestisse ja eriti Pärnusse ka lõunanaabrid lätlased.
2015.-2016. aastal alustatud investeeringute tulemusena kasvab 2017. aasta lõpuks Tartus pakkumises olevate tubade arv üle 20%. Värskelt avatud hotellid Lydia ja V koos Lõunakeskuse laienduse käigus rajatava hotelliga lubavad järgnevatel aastatel sealkandis oodata ööbijate arvu jätkuvat kasvu. Hoolimata asjaolust, et 2016. aasta esialgsete numbrite baasilt tundub Tallinnas aasta keskmine täituvus tulla muljetavaldav – üle 65%, on investeeringute mahud uute tubade ehitamisse olnud aga pigem tagasihoidlikud. Muutused on jäänud 1% piiridesse ja nendest kõige kõlavamaks on loomulikult 202 toaga Hiltoni hotelli avamine.
Uusi hotellitube mahub Tallinnasse veel juurde
Tulenevalt hotellisektori käekäiku iseloomustavate numbrite järjepidevast paranemisest ja sellest, et uusi tube ei ole Tallinnasse viimase 8 aasta kokkuvõttes märkimisväärselt juurde tulnud, on teadaolevalt hetkel Tallinnas planeerimisfaasis ca 400 uue toa lisandumine. Viimased uudised majutusasutuste käibemaksu tõusu ärajäämisest on sektorile positiivsed, kuna võimaliku hinnatõusu näol ei kahjusta konkurentsivõimet lähinaabritega ning stabiilne ärikeskkond julgustab ettevõtjaid sektorisse investeerima ja seeläbi uusi töökohti looma.
Arvestades, et peagi saab Eestist Euroopa Liidu eesistujariik, võiks Tallinna hotellide keskmine täituvus lähiperioodidel pigem kasvada. See on hea positsioon, millelt uusi plaane teha ja eesmärke seda.