Maksu- ja Tolliamet saadab tänavu välja 442 tuhat maamaksu teadet summas 58,8 miljonit eurot.
Maksuteated jõuavad inimesteni veebruarikuu jooksul e-kirja, telefoni lühisõnumi või posti teel. Teatega on võimalik juba praegu tutvuda avaneb uues vahekaardis ja maamaks ka tasuda e-teenuste keskkonnas e-MTA. avaneb uues vahekaardis
MTA maamaksu teenuse juht Riita Parksepp sõnas, et maksusummat mõjutavad tänavu enim maamaksu tõusu piirmäär ehk kaitsemehhanism ja kohalike omavalitsuste kehtestatud maksumäärade oluline allapoole toomine, võrreldes varasemaga.
„Kuigi maa väärtus Eestis on võrreldes viimase hindamisega 8,3 korda tõusnud, maamaksuga kogutav summa ei kasvanud. Maamaksu maksab küll senisest rohkem inimesi, kuid kokku kogutakse varasemaga võrreldes väiksem summa. Seda põhjusel, et seadusega vähendati maksimaalseid maksumäärasid, mida kohalikud omavalitsused saavad seada ja hinnašoki vältimiseks lisati ka nn kaitsemehhanism – 10-protsendiline (või 5-eurone) maamaksu tõusu piirmäär.“
Kaitsemehhanismi rakendatakse siis, kui katastriüksuse maamaksusumma (enne maksuvabastusi ja -soodustusi) on eelmise perioodi maamaksusummast üle 10% suurem. Kui katastriüksusel on maksuvabastusi või -soodustusi, võib 2024. a maamaks erineda eelmisest aastast rohkem kui 10%. 2024. aastal säilisid kõik senised maksuvabastused ja -soodustused.
NB! Kaitsemehhanismi rakendamisega seotud küsimustele leiab vastuse meie korduma kippuvate küsimuste rubriigist.
Kuni 64-eurone maamaks mistahes kohaliku omavalitsuse üksuses asuvalt maalt tuleb tasuda ühekorraga 1. aprilliks. Maamaksust, mis ületab 64 eurot, peab tasuma 1. aprilliks vähemalt pool, kuid mitte vähem kui 64 eurot. Ülejäänud osa maamaksust saab tasuda hiljemalt 1. oktoobriks.
Maamaksuteadetega seotud küsimustega saab pöörduda Maksu-ja Tolliameti klienditeenindusse, maa maksustamise ja maksuvabastuste ning -soodustuste rakendamisega seotud küsimustega tuleb pöörduda maa asukohajärgse omavalitsuse poole ning maa väärtuse ja maa hindamise küsimuste osas tuleb ühendust võtta Maa-ametiga või tutvuda oma maa andmetega aadressil minu.kataster.ee avaneb uues vahekaardis. Maamaksu määramisel on aluseks maa maksustamishind seisuga 1. jaanuar 2024.
2023. aastal saadeti välja 398 tuhat maksuteadet kogusummas 59,14 miljonit eurot. Maamaks on maamaksuseadusega kehtestatud riiklik maks, millega maksustatakse Eestis kogu maa ja mis laekub täies ulatuses kohaliku omavalitsuse eelarvesse.