Ehitusfirmad ei usu, et maksuameti plaan puhastada turg nn mustast tööjõust tõstaks ehituse hinda. Pigem prognoositakse ehitushinna langust nõudluse vähenemise tõttu.
Kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompargi hinnangul suruvad maksuametnikud ehitushinda üles, kui püüavad ehitusplatsilt kinni makse mittemaksvaid töölisi, kirjutas eile Ärileht.
Ehitusfirmad aga peavad maksuameti püüdlusi turgu korrastada positiivseks ega näe selles hinnasurvet. Pigem võib hindu langetada vähenev nõudlus.
Madalat hinda ei peagi maksupettusega saama. Maksu- ja tolliameti kontrolliosakonna juhataja asetäitja Kaido Lemendik avaldas rõõmu, et ameti kontrollitegevus on mõju avaldanud ning ümbrikupalkade maksmine väheneb.
“Kui ehitushinnad kasvavad seetõttu, et ehituses väheneb ümbrikupalga maksmine ja käibe varjamine, siis teeb see ainult rõõmu, et maksu- ja tolliameti tegevus on siin mõju avaldanud. Madalate hindade saavutamine maksupettuste abil moonutab turgu ja kahjustab konkurentsi,” kommenteeris Lemendik.
Ta lisas, et ehitusvaldkond tekitab kõige rohkem maksukahju, mistõttu on see kindlasti maksuhalduri kõrgendatud tähelepanu all.
Lemendik märkis, et sel suvel peaks jõustuma töötamise registreerimine, mis vähendab ilmselt ümbrikupalga mahtu veelgi. Amet on plaaninud selleks ajaks veel intensiivsemat kontrolli.
Maksuametniku puhastustöö. Ehitusettevõtte Alstom Estonia juhatuse esimees Karl Jaanimägi peab maksuameti tööd tänuväärseks ega leia, et ehitushinnad oleks seetõttu tõusnud.
Jaanimägi rõhutas, et tema arvates on maksuametniku puhastustöö normaalne ja rutiinne töö ning avaldas lootust, et amet jätkab seda ka edaspidi.
“Kõik maksavad makse ja see on Eesti riigile ja firmadele kasulik. Meile, kes me oleme rahvusvaheline kontsern, on see kindlasti kasulik. Me maksame alati kõik maksud ära. Ma ei nõustu analüütiku väitega ja arvan, et see, mida maksuamet teeb, on väga hea,” ütles ta.
Ka Merko Ehituse juhatuse liige Tõnu Toomik arvas, et maksuameti turukorrastamisest on ainult kasu. “Loodan väga, et maksuamet saab selle keskkonna korda,” kommenteeris Toomik.
Maru Ehitus ASi juhatuse esimees Tõnu Kull lausus, et maksuameti haarangutel ehitusplatsidele on kindlasti mõju olnud. Kui suur, ei osanud Kull öelda, ent nentis, et mõju annab tunda alltöövõtus. Ta kinnitas, et Maru Ehitus maksab kogu aeg ausalt makse.
Ehitushinnad pigem kukuvad. Ehitushinnad on Jaanimägi hinnangul viimasel ajal pigem langenud, seda ehitusfirmade vahelise suure konkurentsi tõttu.
Kull aga nentis, et pigem võivad ehitushinnad tänavu paar protsenti tõusta. “Mõni sisend kallineb stabiilselt. Kütuse ja energia hinnamuutuse tendents on siiski kallinemise poole. Ka keskmine palk tõuseb Eestis tervikuna ja ehitussektor pole erand,” kommenteeris Kull.
Maru Ehituse juht lisas, et hinda hoiab madal ehitusfirmade konkurents – tööd pole palju.
Toomik selleks aastaks ehitushindade kallinemist ei prognoosi. “Võib olla kerget langust, aga pigem jääb olukord enam -vähem samale tasemele, nagu ta praegu on,” hindas Toomik. Ta nentis, et nõudlust on vähevõitu ja riigihangete vähenemise tõttu tiheneb konkurents. “Kui maksuamet teeb oma tööd, jääb turul olukord pigem samaks,” märkis Toomik.
Eelmisel aastal tõusis ehitushinnaindeks viimase viie aasta kiiremas tempos (5,2%) ja enim andis sellesse panuse tööjõu kallinemine (13,4%). Põhjanaabrite viimase nelja aasta keskmine hinnatõus ulatub 1–3%ni.
Marta Jaakson
https://www.aripaev.ee/