Mida tõi aasta 2013 Eesti kinnisvaraturule?

Seven Real Estate Advisorsi kinnisvaramulli indeks, mis võrdleb kinnisvara tänast väärtust buumi tipuga 2007. aastal, jõudis aasta lõpuks 65,2 punkti tasemele. Indeksi väärtuse kasv, mis oli aasta jooksul keskmiselt 8%, kiirenes eriti aasta lõpus ning indeksi väärtus detsembris oli juba 14% kõrgem mullusest. 2013. aasta tervikuna oli tippaasta nii hinnataseme kasvult kui ostu-müügitehingute arvu poolest pärast 2007. aastat.

Võrreldes eelmise aastaga kasvasid pea kõikide indeksi komponentide pinnaühiku tehinguhinnad. Võib öelda, et kinnisvaramulli indeksi tõusu veab endiselt korterite komponent, kuid  vähehaaval on kasvanud ka hoonestatud elamumaa ja näiteks maatulundusmaa tehinguhinnad. Samuti on kasvanud nii korterite, majade, äripindade kui maade pakkumishinnad.

Kui 2012. aastat võis pidada stabiilse, kuid siiski märkimisväärse kasvu aastaks, siis 2013. aastal hinnakasv kiirenes oluliselt. Kinnisvara hinnatase kasvas keskmiselt 8%, ületades mitmekordselt inflatsiooni (THI 2,8%). Hinnataseme tõus oli eriti tuntav korteriturul (ja eriti Tallinnas). Jätkus ka jõuline ostu-müügitehingute arvu kasv (keskmiselt 15%), samal ajal müügipakkumiste arv on jäänud enam-vähem samaks või pigem isegi kahanenud.

Eesti kinnisvaraturgu iseloomustavad arvud 2013. aastal võiks kokku võtta järgmiselt:

  • Kinnisvara hinnakasv keskmiselt 8% (2012. aastal 5%)
  • Korteriomandite hinnakasv 11% (2012. aastal 10%)
  • Korteriomandite hinnakasv Tallinnas 14% (2012. aastal 8%)
  • Tehingute arvu kasv 12%, millest ostu-müügitehingute arvu kasv 15% (2012. aastal 12%)
  • Ostu-müügitehingute koguväärtuse kasv 17% (2012. aastal 15%)
  • Tehingute arvu kasv oli ühtlane, veidi kiirem I ja IV kvartalis
  • Hinnakasv kiirenes järjest iga kvartaliga – hinnakasv oli suurim IV kvartalis
  • Nii tehingute arv kui hinnatase saavutasid tipu IV kvartalis.

Võrreldes kinnisvaraturu põhjaga on kinnisvaramulli indeksi väärtus kasvanud ca 31%. 2007. aasta veebruari hinnatipu tasemele jõudmiseks, mil kinnisvara väärtus oli kõrgeimal tasemel, peaks indeksi väärtus kasvama veel 53%. Ostu-müügitehingute arv, mis on võrreldes 2009. aastaga kasvanud 57%, peaks 2006. aasta tasemele jõudmiseks, mil sõlmiti enim tehinguid, kasvama veel 48%.

Tehinguaktiivsuse kasvu jätkumine näitab, et nõudlus on endiselt tugev ning kui laenuintressid ei hakka ostujõudu piirama, siis on oodata jätkuvat tehinguhindade ja –mahtude kasvu ka 2014. aastal.

Kinnisvaramulli indeks on Seven Real Estate Advisors’i arvutatav laiapõhjaline indeks, mis näitab Eesti kinnisvara väärtuse muutust. Indeks arvutatakse igakuiselt maa-ameti ja portaali KV.EE andmete põhjal, kus aluseks võetakse andmed nii elamispindade, äripindade kui maa kohta. Indeksi väärtus oli 100 punkti tasemel veebruaris 2007, mil kinnisvara väärtus oli kõrgeimal tasemel. Kinnisvaraturu põhi aga saabus 2010. a juunis, mil kinnisvaramulli indeks näitas 49,8 punkti.
Kinnisvaramulli indeks

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

26.11.2024 Kasutusluba ja selle taotlemine