Monopolide mängureeglid peavad muutuma

Oleme Eesti Omanike Keskliidus töötanud pingsalt kaitsmaks kodutarbijate huve universaalteenuste valdkonnas. Universaalteenused gaas, küte, vesi, prügimajandus on koduomanikele vältimatud väljaminekud, siin valitsevatel monopolid ei jaga vabal turul tegutsevate ettevõttetega äririske. Nende tulukus on tagatud ka majanduslanguse ajal.

Olemasolevad riigi ja kohaliku omavalitsuse järelvalveinstitusioonid peavad tegutsema oma ülesannete kõrgusel ning tagama tarbijate huvid, sealhulgas ka kodutarbijate huvid ja muuhulgas ka gaasi- ja küttehindade puhul õigeaegse ja proportsionaalse hinnalanguse.

Mida teha kui neid printsiipe ei järgita?

Seadus peab kohustama hinda langetama
Omanike Keskliidu liige Marina Riminskaja pöördus Tallinna Halduskohtu poole, kuna sügisel aset leidnud Eesti Gaasi hinnatõus riivas teravalt koduomanike huve. Soovisime tutvuda Gaasi hinnakujunduse mehhanismiga, ent konkurentsiamet, kes hinnakooskõlastusega vormistas otsuse, tutvustas meile 24-leheküljelisest leheküljest vaid kaks ning sisuliselt ei põhjendatud gaasi hinnakujundamisest.

Tänaseks päevaks oleme advokaat Villu Otsmanni esindamisel jõudnud esimeste edusammudeni. Detsembris toimunud esimesel kohtuistung palus Konkurentsiamet aja maha võtta jõudmaks kohtuvälise lahendini. Tänaseks oleme jõudnud selleni, et teeme koostööd Konkurentsiametiga Maagaasiseaduse muudatuste kallal, mis tagaksid ka igakülgselt kodutarbijate õigused. Üks peamisi eesmärke on, et seadusse kirjutatakse nõue, mis kohustaks Eesti Gaasi gaasi sisseostuhinna vähenedes alandama hinda ka kodutarbijaile.

Kavatseme ka kaugkütte valdkonnas tulla välja seaduse muudatustepaketiga, kus jällegi üheks osaks on kaugkütte ettevõtja kohustus esitada Konkurentsiametile hinda langetav taotlus. Need kaks ettepanekut võimaluse tagada õigeaegne ja proporstionaalne gaasi- ja kütte hinnalangus ja võtaks monopolilt võimaluse venitada.

330 miljonit kasumit 400 tuhandelt inimeselt
Kui kütte- ja gaasi puhul on koduomanikul veel mõned võimalused kasutada alternatiive, siis vee- ja kanalisatsiooni puhul neid linnakeskkonnas pole.
Sümptomaatiline on veemajanduses tõik, et monopoolne Tallinna Vesi teenis 2007. aastal 820 miljonilise käibe juures 330 miljonit kasumit, ümberarvutatuna 800 krooni kasumit iga pealinlase kohta alates raugast lõpetades hällilapseni.

Kuid erinevalt gaasi- ja kütte valdkonnast ei allu need kontrollile, absurdne kas pole-jah kuid tänase seadusandluse korral täiesti võimalik.

Omanike Keskliit on pikalt võidelnud, et probleem, millele juhtis näitas üles seadusandliku initsiatiivi juba eelmisel aastal, on tänaseks saanud ka Konkurentsiameti ja osade poliitikute toetuse. Täna viib Omanike Keskliit läbi ümarlaua, kus on esindatud nii Keskkonna, kui Majandus- ja Kommunikatsiooni ministeerium, Konkurentsiamet, Tallinna Linn, Tallinna Vesi ning mitmed juristid. Soovime ümarlauaga astud sammu lähemale vee hinnatõusu üle kontrolli saavutamisele.

Eks näis, kas meie ettevõtmist saavutada seaduse muudatus saadab ka edu, igatahes teeme kõik endast oleneva, et koduomaniku murepõld väheneks. Kutsume ka Sind, kes sa seda loed, liituma. Mida rohkem meid on seda tugevamini on ka meie häält kuulda.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

26.11.2024 Kasutusluba ja selle taotlemine