Muinsuskaitsekuul saab tutvuda Kopli, Nõmme ja Maarjamäega

17. aprillil algaval ja 18. maini kestval muinsuskaitsekuul on huvilistel võimalik oma ala spetsialistide juhatusel tutvuda pealinna eri piirkondade ja põnevate hoonetega, teatab Tallinna Kultuuriväärtuste Amet.

Muinsuskaitsekuu 2014 avatakse kell 13.00 Tallinnas Patarei vanglas, sõna võtavad kultuuriminister Urve Tiidus, Eesti Muinsuskaitse Seltsi esimees Peep Pillak ja seltsi auesimees Trivimi Velliste. Esineb Kaitseväe Vahipataljoni lauluansambel, üle antakse Eesti Muinsuskaitse Seltsi teenetemedalid ja tänukirjad.

Tallinna Kultuuriväärtuste Ameti eestvedamisel toimuvad muinsuskaitsekuul ringkäigud pealinna ajaloolistesse hoonetesse ja eri piirkondadesse.
Kultuuriväärtuste Ameti juhataja Aini Härm hindab kõrgelt muinsuskaitsekuu üritusi ning kutsub tallinlasi neist aktiivselt osa võtma. „See on harukordne võimalus laiendada oma teadmisi kodulinna ajaloost ja mis peamine – teha seda oma ala professionaalide juhatamisel,” märgib Härm.

22. aprillil kell 16.30 algav ekskursioon kannab nime „Elektrijaamast seikleva kultuuri jõujaamaks” ja selle käigus tutvustavad Artur Ümar ja Andrus Liblik Kultuurikatla ajalugu ja hetkeseisu. Kogunemine Põhja pst 33 Statoili bensiinijaama ees muruplatsil. Vajalik on eelregistreerimine.

28. aprillil kell 17.00 leiab aset üritus „Muuseum kiriku rüpes”, kus Tallinna Rootsi-Mihkli kiriku kultuuripärandit ja muuseumi tutvustab õpetaja Patrik Göransson.

29. aprillil räägitakse kell 16.00 vene keeles ja 17.15 eesti keeles kõnekast kirikukunsti pärandist – Tallinna Püha Vaimu kiriku rõdudele maalitud pildipiiblit ning 17. saj. hermipilastrite uut ekspositsiooni tutvustab ajaloolane ja konservaator Malle-Reet Heidelberg.

2. mail tulevad jutuks tornikellad – kiriku hinged. Kunstiajaloolane ja konservaator Juhan Kilumets tutvustab Püha Vaimu kiriku torni põlengus 2002. aastal hävinud tornikella mälestusmärki ning praegu kasutatavaid tornikelli. Algus kell 17.00.

6. mail minnakse tagasi keskaega. Esmakordselt peale keskaega avatud Grusbeke-taguse, Eppingi ja Plate tornide ülemisi korruseid tutvustab legendaarne muinsuskaitsja Boris Dubovik. Kogunemine Hobuveski ees. Osalejate arv on piiratud, vajalik on eelregistreerimine. Algus kell 16.30.

7. mail on järjekord Niguliste kiriku käes. Üritus kannab nime „Avatud restaureerimiskoja müsteerium”, kus kell 16.30 algaval ringkäigul tutvustab kunstiajaloolane ja konservaator Hedi Kard Niguliste kiriku peaaltari lugu ja konserveerimist.

12. mail kell 17 võetakse ette ringkäik Nõmmele. Uuritakse, kuidas inimesed ehitasid endale keerulistel sõjajärgsetel aegadel ise kodusid ehk individuaalelamuid, nagu neid ENSV ametlikus kõnepruugis nimetati. Teejuhiks on Riin Alatalu, kes lubas huvilistega koos piiluda ka mõnda aeda ja ehk ka majja sisse. Jalutuskäigu alguspunkt on Valdeku peatuses. Ringkäik on eelregistreerimisega.

13. mail kell 17.00 on järg Maarjamäe käes. Tutvustatakse individuaalmajade tüüpilisemaid ja erilisemaid näiteid aastatest 1945-1963. Ekskursiooni Maarjamäe piirkonnas viivad läbi Kirsi-Merilin Põldaru, Anneli Jüristo ja Kaarel Truu. Kogunemine Maarjamäe lossi hoovis (Pirita tee 56). Vajalik on eelregistreerimine.

14. mail külastatakse Tallinna Siselinna kalmistu Aleksander Nevski osas, kus selle ajalugu tutvustab kunstiajaloolane Sirje Simson.

15. mail kell 15.00 algaval eelregistreerimisega ekskursioonil tutvutakse Kopli tööstuspärlitega. Üle saja aasta tagasi asutatud Volta ja Krulli tehaste lugu tutvustavad Henry Kuningas ja Artur Ümar. Kogunemine Kopli 70 ees.

16. mai kell 17.30 starditakse suvemõisate rattaretkele. Mustamäe tee ja Tondi kandis peituvatest kaunitest säilinud ja hävinud mõisahoonetest ning mõisakultuurist räägivad arhitektuuriajaloolane Oliver Orro ja Kaarel Truu Tallinna Kultuuriväärtuste Ametist. Kogunemine Pärnu mnt 102 ees. Seegi üritus on eelregistreerimisega.

Kõikide nende ürituste kohta saab lisateavet Tallinna Kultuuriväärtuste Ametist elle.lepik@tallinnlv.ee või telefonil 645 7189. Samas toimub ka eelregistreerimine.

Täpsem info kõigist muinsuskaitsekuu üritustest vt. www.muinsuskaitse.ee

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

13.-16.01.2025 Kinnisvara ABC