Käsiraamatu “Nõuanded koduostjale. Praktilised nõuanded, kuidas leida unistuste kodu” autor Tõnu Toompark annab nõu koduostmise teemadel.
Kodu otsimisele kuluva aja pikkus sõltub otseselt koduotsija soovidest. Kui koduotsija soovid on väga detailsed ja spetsiifilised, kulub sobiva pakkumise leidmisele rohkem aega, sest väiksel turul on vähe erisustega pakkumisi.
Kui koduotsija tunneb, et otsingutele kulub tema ootustele mittevastavalt liiga palju aega, on tarvis üle vaadata otsingu kriteeriumid.
Äkki on ostja liiga nõudlik? Äkki tuleb leppida esialgu soovitust madalama kvaliteedi, väiksema pinna või kehvema asukohaga? Või tuleb aktsepteerida, et soovidele vastava objekti eest tuleb maksta kõrgemat hinda kui algul plaanitud? Äkki tuleb sissekolimist võimaldava kodu asemel soetada remontivajav ja remonditööd ise ette võtta? Äkki tuleb leppida lasteaiast, koolist või töökohast pisut kaugemal paikneva elamisega?
Kui otsingukriteeriumidele vastavat pakkumist kuidagi ei leia, on lihtne anda soovitus suurendada koduostu eelarvet. Praktikas on eelarve suurendamine enamasti keeruline kui mitte võimatu. Kui ikkagi soovitud hinnatasemel midagi leida ei ole, tuleb ehk koduotsijal liikuda alguses plaanitust kallima kinnisvara suunas.
Keskmine koduotsija võiks ikkagi iga kuu leida vähemalt paar-kolm ostuobjekti kandidaati, mis väärivad ülevaatamist. Vähemalt kahe-kolme-nelja kuuga võiks nendest pakkumistest välja sõeluda sellise, mis väärib ostmist.
Kui koduostja ei ole valmis oma kriteeriume lõdvemaks laskma ja ajanappust ka otseselt ei ole, võib jätkata proovimist ja otsingukriteeriume mitte muuta.
Loe pikemalt nii eeltoodud kui muudest nõuannetest käsiraamatust „NÕUANDED KODUOSTJALE”, mille autor on kinnisvarakonsultant Tõnu Toompark. Käsiraamatu saad osta Kinnisvarakooli raamatupoest.