Noblessneri tööstuspiirkonnast saab merele avatud linnaruum

Ajaloolise allveelaevatehase territooriumil asuv Noblessneri tööstuspiirkond kujundatakse järgnevatel aastatel merele avatud terviklikuks elu-, äri- ja vabaajakeskkonnaks. Investeeringute kogumaht on enam kui 250 miljonit eurot.

Täna Noblessneri sadamalinnaku arenduskava avalikustanud BLRT Grupi kinnisvara arendusdirektori Ivar Piirsalu sõnul kujuneb 15 hektari suurusest territooriumist mitmekülgne erilise atmosfääriga linnaruum. „Ajaloolised tööstushooned renoveeritakse ning praegusele laevatehaste territooriumile ehitatakse hoolikalt planeeritud mereäärne elamukvartal. Lisaks valmivad järgmisel aastal täiendavad ligipääsud auto- ja kergliiklusele, samuti laiendatake jahisadamat ning ehitatakse uus lainemurdja,” loetles Piirsalu.

Põhja-Tallinna Linnaosa vanema Raimond Kaljulaidi sõnul annab aastaid suletuna püsinud sadamaala ümbersünd linnale palju juurde ning toob mere inimestele lähemale. „Peagi avatakse Noblessneri terviserada, aasta pärast valmib siin uus linnaväljak, kaiterrass ja läänepoolseim osa merepromenaadist. Need ühendavad piirkonda ülejäänud linnaga ja annavad ohtralt põhjusi siia tulla. Kogu mereäär Noblessnerist Linnahalli poole uueneb ja jääb tulevikus korrastatud merepromenaadi äärde, millest saab Tallinna kõige ilusam mere-äärne piirkond. Korda tehakse ka Linnahall ning ka Patarei küsimus saab ühel või teisel viisil lahenduse,” ütles Kaljulaid.

Lähiaastate olulisemad investeeringud hõlmavad kolme ajaloolise tööstushoone renoveerimist ning uue linnaväljaku ja promenaadi rajamist. Ivar Piirsalu sõnul saab ajaloolisest akumulaatoritsehhi hoonest aasta pärast renoveeritud ärihoone. 2018. aastal avab Noblessneris uksed uus rahvusvaheline kunstikeskus, 2019. aasta alguses valmib Noblessneri valukojas virtuaalreaalsuse kogupere keskus.

Noblessneri elukondliku kinnisvara esimeses etapis rajab BLRT Grupp koostöös Merko Ehitusega otse mere äärde neli suurepäraste vaadetega kortermaja – kokku üle 200 korteri ning ligi 3700 m² kaubandus- ja äripinnaga, mis sobivad nii restoranidele-kohvikutele kui mereäärset keskkonda väärtustavatele muudele äridele. Elamukvartali arhitektuurne lahendus on välja töötatud koostöös Arhitektuuribürooga Pluss. Esimene, Eesti kõige mereäärsem maja valmib 2017. aasta lõpus, ülejäänud hooned 2018. aasta lõpuks.

Käesoleva aasta jooksul suletakse täna veel Noblessneris tegutsev laevatehas ning nende tegevus kolitakse üle Kopli poolsaarele. Suur angaar demoneeritakse 2018. aasta esimeses pooles.

Taustainfo:

Noblessner asub Tallinnas mere ääres, Lennusadama kõrval Kalamajas. Kunagisest Tsaari-Venemaa tähtsaimast allveelaevade tehasest on saanud inimestele ja merele avatud sadamalinnak. Siin on suurejoonelise arhitektuuriga ajaloolised tööstushooned, rannapromenaad, jahisadam ning korterite ja äripindade uusarendus. Noblessner tähendab ajalugu, kultuurisündmusi, kunsti, sõbralikku linnakeskkonda, loovust ja merekultuuri.

Noblessneri ajalugu algas 1912. aastal, mil kaks Peterburi ärimeest – Euroopa suurim naftatööstur Emanuel Nobel (Alfred Nobeli vennapoeg) ja G. A. Lessneri masinatehase omanik Arthur Lessner – rajasid siia allveelaevade tehase. Kahe mehe perekonnanimedest saigi kokku nimi Noblessner. Aastatel 1913–1917 ehitati siin kokku 12 ülimoodsat allveelaeva. Eesti iseseisvudes lõppes Noblessneris küll allveelaevade tootmine, kuid laevade ehitus ja remont on kestnud siin tänaseni.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

26.11.2024 Kasutusluba ja selle taotlemine