Notarite Koda: tehnoloogia toob notarid inimestele lähemale

Notarite KodaNotarite Koja esimehe Merle Saar-Johansoni sõnul tuleb keskenduda sellele, kuidas uued tehnoloogiad võimaldavad notaritel oma toiminguid klientidele senisest kättesaadavamaks teha. Reedel toimunud Notarite Koja aastakoosolekul kinnitati muuhulgas lõppenud majandusaasta aruanne ja alanud aasta eelarve, kuid arutelu keskmes oli notari teenuste ja nende kättesaadavuse tulevik.

Merle Saar-Johanson rõhutas, et nagu muudes eluvaldkondades, tasub ka notaritel mõelda, kuidas muuta oma teenuseid klientidele veelgi mugavamaks ning ligipääsetavamaks. „Maailm digitaliseerub, asjaajamine muutub inimestele üha lihtsamaks. On oluline, et ka notari teenus käiks ajaga kaasas, oleks mõistliku hinnatasemega ning kiiresti ja mugavalt ligipääsetav, säilitades samas oma senise kvaliteedi“ ütles Saar-Johanson.

Koosolekul esinenud Justiitsministeeriumi kantsler Tõnis Saar tunnustas notarite soovi kliendisõbralike ja kaasaegsete teenuste arendamiseks. Samuti soovitas ta vahel küsimustes, kuidas muuta
õigusvaldkonda paremaks, otsida lahendusi ka minevikustu. „Eesti Vabariik sai 100-aastaseks, Notarite Koda tähistab tänavu 25. aastapäeva. Eesti Vabariigi esimeses perioodil peeti vabade õiguskutsete rolli väga oluliseks usaldusväärse õigusriigi loomisel,“ märkis Saar. „Notarite ettepanekud õigusloome kujundamisel on ka tänapäeval alati asjalikud ja oodatud“.

Notarite Koja prioriteetideks sel aastal on E-notar3 ja digitõestuse projektide arendamine. Kliendi ja notari interaktiivset suhtlust ning osade toimingute digitõestust võimaldav E-notar3 projekt sai toetust ka Euroopa Liidu struktuurifondidest ning projekt on arendamisel käesoleva aasta algusest.

Digitõestust võimaldab tulevikus välisriikides asuvatel isikutel teha teatavaid notariaaltoiminguid videokõne abil. Esialgse plaani kohaselt kuuluvad nende toimingute hulka osaühingu osalusega tehtavate tehingute, pärandiga seotud avalduste ja volikirjade ja tõestamine. Digitõestuse teenust pakutakse Eesti välisesinduste kaudu, kus asuvates arvutites saab turvalise otseühenduse abil notariga kontakteeruda. Kui kõik sujub plaanipäraselt, saab digitõestust kasutada juba järgmisel aastal.

Notarite Koja teiseks prioriteediks on alanud aastal abieluvararegistri ülevõtmine ning sellest tulenevate muudatuste rakendamine.

Notarite Koda on eesti notareid ühendav avalik-õiguslik juriidiline isik, kuhu kuuluvad kõik ametisse nimetatud notarid. Notarite Koja tegevust finantseeritakse lõviosas notarite liikmemaksudest ning suurima kulu selle eelarves (27%) moodustavad IT kulud, sealhulgas E-notari infosüsteem ning pärimis-, apostilli- ja abieluvararegistrite ülalpidamine ja arendamine. 2017 aastal tegid Eesti notarid kokku 315 704 ametitoimingut, mida on 7,5% rohkem kui aasta varem. 2018. aasta märtsikuu seisuga töötab Eestis 91 notarit.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

13.-16.01.2025 Kinnisvara ABC