Käsiraamatu “Nõuanded koduostjale. Praktilised nõuanded, kuidas leida unistuste kodu” autor Tõnu Toompark annab nõu koduostmise teemadel.
Kui koduostjal on kodu ostmiseks vajaliku raha olemas ja muid takistusi ostulepingu sõlmimiseks ei ole, võib koheselt asuda notariaalse kinnisvara ostu-müügilepingu sõlmimise etapi juurde. Kui aga näiteks ostja laenuläbirääkimised võtavad aega või on muid ajutisi asjaolusid, mis muudavad kodu ostmise kohese lepingu sõlmimise võimatuks, on mõistlik potentsiaalne uus kodu broneerida.
Broneerimislepingu olemus
Riigikohus broneerimislepingu olemust selgitanud selliselt, et broneerimislepingu sisu all tuleb mõista müüja kohustust jätta teatud ajavahemiku vältel broneerija kasuks kinnisasi võõrandamata. Seega ei või müüja, olles sõlminud potentsiaalse ostjaga broneerimislepingu, kinnisasja broneerimistähtaja jooksul teistele huvilistele müügiks pakkuda, reklaamida selle müüki massiteabevahendite kaudu ega pidada teiste isikutega sellealaseid läbirääkimisi.
Sisuliselt võetakse müügikuulutus broneerimisajaks maha või märgitakse kuulutuse juurde, et kinnisvaraobjekt on broneeritud. See meede annab ostjale suurema kindluse, et soovitud kinnisasi on broneerimistähtaja jooksul tema jaoks alles, ja tal on mõistlik aeg tehinguks vajalike tingimuste ettevalmistamiseks.
Samas ei või broneerimislepingu sisu vastata eellepingu tingimustele. Eelleping on kokkulepe, millega pooled kohustuvad tulevikus sõlmima lepingu eellepingus kokkulepitud tingimustel. Seaduse kohaselt, kui leping tuleb sõlmida teatud kindlas vormis, peab ka eelleping olema sõlmitud samas vormis. Kinnisasja võõrandamislepingud peavad olema notariaalselt tõestatud ja nii peab ka eelleping olema notariaalselt tõestatud.
Siit tulenevalt ei või broneerimisleping sisaldada osapoolte kohustust sõlmida müügileping.
Broneerimislepingu, mis on sõlmitud just nimelt kinnisasja broneerimiseks ja mis ei sisalda eellepingu tunnuseid, võib sõlmida lihtkirjalikult.
Kui koduostja sõlmib kinnisvaramüüjaga broneerimislepingu ja tasub broneerimistasu, kuid tehing jääb tegemata, siis ta broneerimistasu tagasi ei saa.
Kui broneeritud pakkumine jääb aktiivseks
Kui koduostja on pakkumisel olnud kinnisvaraobjekti broneerinud ja müüja (või müüja maakler) on lisanud kuulutusele märke “broneeritud” tähendab see, et järgmised huvilised saavad siiski oma huvi objekti vastu üles näidata. Müüja huvi on koguda järgmisi huvilisi juhuks, kui broneeringu teinud ostuhuvilisega tehinguni siiski ei peaks jõudma.
Sellise pool-müügi tingimustes võib aga järgmine ostuhuviline teha esialgsest kallima pakkumise. See omakorda võib müüjas tekitada kiusatust broneerimislepingut mittemillekski pidada ja vara järgmisele persoonile müüa. Selline käitumine oleks muidugi ebaeetiline ja broneerimislepingu rikkumine.
Selliste probleemide vältimiseks võiks kinnisvaraobjekti broneerimislepingu sõlminud koduostja paluda, et müüja kuulutuse täiesti maha võtaks. Iseasi muidugi, kas müüja selle ideega kaasa tuleb.
Loe pikemalt nii eeltoodud kui muudest nõuannetest käsiraamatust „NÕUANDED KODUOSTJALE”, mille autor on kinnisvarakonsultant Tõnu Toompark. Käsiraamatu saad osta Kinnisvarakooli raamatupoest.