Nõuanne: Kuidas leida üürikorter – tagatisraha, valdus ja üürniku kohustused

KV.EE Nõuanderubriigi “Kuidas leida üürikorter“ eelmises artiklis kirjutasime üürileandja koostöövalmidusest ja maakleri teenusest. Täna tuleb juttu tagatisrahast, valduse üleandmisest ja mõningatest üürniku kohustustest.

Tagatisraha

Rahaline väljaminek üürniku jaoks üürilepingu sõlmimisel on tagatisraha maksmine. Reeglina küsivad üürileandjad ühe-kahe kuu üürisummat ettemaksuna, mis jääb tagama võimalikke tekkivad võlgnevusi.

Või siis tasaarveldatakse tagatisraha arvelt korteris näiteks lõhutud või kadumaläinud esemed.

Tagatisraha juures on oluline teada, et üürileandja peab selle üürilepingu lõppedes tagastama. Ja mitte ainult. Lisaks tagatisrahale peab üürileandja tasuma üürilevõtjale tagatisrahalt intressi.

Kui sul üürnikuna on probleem tagatisraha summat ühe korraga välja käia, siis tasub pakkuda selle ositi tasumist. Näiteks tagatisraha tasumine kolme kuu jooksul igakuiselt 1/3 summa ulatuses. See oleks kirik keset küla, mis võimaldab üürnikule kulude hajutamist ja üürileandjale siiski vajaliku tagatise tekkimise.

Valduse üleandmine

Sobiliku üürikorteri leidmise ja lepingu sõlmimise järel tuleb sul korter üürileandjalt vastu võtta.

Korteri vastuvõtmiseks tuleb kindlasti sõlmida kirjalik üleandmise-vastuvõtuakti. Akti tuleb kirja panna kõik korteris olevad ja/või üleantavad esemed. See tähendab, et tõesti tuleb kirja panna kõik esemed – mööbel, kodumasinad, tarvikud, võtmed, puldid, valgustid, peeglid, muu sisustus. See aitab välistada võimalikke hilisemaid vaidlusi esikus kunagi vist olnud kaltsuvaiba olemise või puudumise üle.

Samuti fikseerib korteri vastuvõtmine kuupäeva, millest alates hakkab üürnik kommunaalkulude eest maksma. Selleks tuleb fikseerida mõõdikute näidud. See siiski ei pruugi tänasel päeval alati väga aktuaalne olla, kui kasutatakse mõõdikute kauglugemist.

Kuu keskelt üürilepingut alustades tuleb sellisel juhul kokku leppida, millises proportsioonis toimub mõõdetavate kulude eest tasumine.

Üürniku kohustused

Üürnikuna peaksid teadlik olema mõningatest kohustustest, mis võivad lepingus olla määratud.

Üüripinda tuleb kasutada heaperemehelikult. Arvestada tuleb naabritega, kinni tuleb pidada heakorraeeskirjadest. Rikete ja avariide puhul tuleb nendest viivitamatult üürileandjale teatada.

Võimalik, et üürilepingus on reguleeritud, seega enamasti keelatud eluruumis koduloomade pidamine ja/või suitsetamine.

Üürnik peab oma kulul kõrvaldama üüritud asja puuduse, mida saab kõrvaldada asja harilikuks säilitamiseks vajaliku väikese koristamise või hooldamisega.

Kauglugejate puudumisel tuleb üürnikul üürileandjale regulaarselt teatada vee-, elektri-, gaasimõõtjate näidud.

Nõuanded

  • Tagatisraha osas uuri selle ajatatud tasumise võimalusi.
  • Valduse ülevõtmisel sõlmi kirjalik akt, mis fikseerib üleantud esemed, sh võtmed, puldid.
  • Käitu mõistliku inimesena ja arvesta naabritega. Siis ei ole sul vaja kaevuda linna heakorraeeskirjadesse ega ühistu sisekorda.

Palun lisa kommentaari enda kogemused, soovitused ja nõuanded tagatisraha tasumise ja/või valduse üleandmise kohta.

Nõuanderubriigi järgmises artiklis anname mõned täiendavad nõuanded üürnikule.

Vaata lisaks, mida soovitavad KV.EE nõuanded või konkreetsemalt postituste sarja “Kuidas leida üürikorter“.

Eelmised nõuanded sarjast “Kuidas leida üürikorter

 

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

13.-16.01.2025 Kinnisvara ABC