Nõuanne: Kuidas leida üürikorter – täiendavad soovitused üürnikule

KV.EE Nõuanderubriigi “Kuidas leida üürikorter” eelmises artiklis kirjutasime tagatisrahast ja maakleri pakutavast vahendusteenusest. Lisaks sai peatatud mõnedel üürniku kohustustel. Tänases artiklis anname mõned täiendavad nõuanded üürnikule.

Kontrolli üürileandjat

Kontrolli, kas üürileandja on see, kellena ta esineb? Küsi üürileandja dokumenti.

Uuri järgi, kas tal on õigus sulle pakutavat korterit üldse üürile anda. Kindel oleks üürileping sõlmida korteri omanikuga. Korteri omaniku saad teada kinnistusraamatust.

Kui tegemist on ettevõttega, siis saad pöörduda äriregistri poole ja vaadata, kas inimene kuulub ettevõtte juhatusse ehk kas tal on õigus ettevõtte nimel tehinguid teha.

Lepingud sõlmi kirjalikud

Lepingud olgu kirjalikud. Lepingute sisuline idee seisneb selles, et oleks kusagilt järele vaadata, kui peaks arusaamatusi tekkima. Suulised lepingud seda funktsiooni ei kanna. Kirjalik leping peaks kindlustunde andma mõlemale poolele. Kui üks pool kirjaliku lepingu sõlmimist välistab, siis see on ohumärk teisele poolele.

Kui nüüd kirjalik leping on sõlmitud, siis toimigu tegelik elu ka sama rada pidi. Kirjaliku lepingu olemasolule järgnev ohumärk võib olla ütlemine: „Lepingus on asjad kirjas küll nii, aga meie teeme hoopis naa…“ Leping sõlmitakse ikka selleks, et seda järgida.

Raha liiguta ülekandega

Raha liikugu ülekandega. Raha on see kurja juur, mille pärast enamus tülisid tekkib. Kui üürnik ei suuda kriitilisel momendil tõestada, et ta üürisummad kõik tasunud on, siis võib see talle kurjalt kätte maksta. Hullemal juhul võib tekkida tarvidus sõbralikult sularahas üleantud ümbrikus olnud summa topelt tasuda.

Üürilepingu regulatsioon seadustes

Üürilepingu olemust ja sellega haakuvat reguleerib võlaõigusseaduse 15. peatükk „Üürileping“. See paneb paika nii lepingupoolte õigused-kohustused, üürihinna ja kõrvalkulude temaatika, üürileandja tagatised, üürilepingu kestuse ja lõpetamise printsiibid ning üürikorteri tagastamise lepingu lõppemisel.

Viimase versiooni võlaõigusseadusest leiad aadressilt https://www.riigiteataja.ee/akt/108072011021

Nõuanne

  • Tee kindlaks, et üürileandjal oleks ikka õigus sinuga leping sõlmida.
  • Lepingud olgu kirjalikud ja raha liikugu pangast panka.
  • Kui hakkama ei saa, siis otsi sedausest abi.

Palun lisa kommentaari enda kogemused, soovitused ja nõuanded täiendavate soovituste kohta, mida üürnik peaks arvestama.

Sellega on KV.EE nõuanderubriik “Kuidas leida üürikorter“ piduliku lõpu leidnud.

Vaata lisaks, mida soovitavad KV.EE nõuanded või konkreetsemalt postituste sarja “Kuidas leida üürikorter“.

Eelmised nõuanded sarjast “Kuidas leida üürikorter

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

13.-16.01.2025 Kinnisvara ABC