Jätkame taas KV.EE rubriigiga, milles anname nõu kinnisvara müümise protsessi kohta. Kui eelmises artiklis kirjeldasime maaklerteenuse eksklusiivlepingu olemust, siis käesolevas postituses tuleb juttu ainusesinduslepingust.
Ainusesinduslepingu olemus
Ainuesinduslepingu puhul annab kinnisvaraomanik kinnisvara müümise õiguse analoogselt eksklusiivlepingule ainult ühele maaklerile. Küll aga säilitab kinnisvaraomanik õiguse ka ise kinnisvara müüa.
Ainuesindusleping siiski välistab teiste maaklerite kaasamise. Mõistlik oleks ainuesindusleping sõlmida kirjalikult.
Vahendustasu maksmine
Vahendustasu maksab eksklusiivlepingu puhul kinnisvaraomanik maaklerile ainult sel juhul, kui müügitehinguni jõuab maakler.
Kui vara peaks müüma omanik ise, siis omanik maaklerile vahendustasu maksma ei pea. Siiski ei saa eksklusiivlepingu puhul omanik anda vara müüki paralleelselt mõnele teisele maaklerile.
Ainuesinduslepingu plussid
Ainuesinduslepingu eeliseks kinnisvara müüja seisukohast on see, et vajadusel on võimalik ka ise kinnisvara müüa ja sellisel juhul maaklerile vahendustasu maksma ei pea.
Samuti on maaklerile teada asjaolu et ta ei pea konkureerima teiste maakleritega. See teadmine võiks pisut enam avada tema rahakotiraudasid, et kulutada müügipakkumise klientidele aktiivsemale tutvustamisele. On ju vahendustasu teenimine peaaegu garanteeritud.
Ainuesinduslepingu miinused
Ainuesinduslepingu puudused ehk riskid kinnisvaramüüja jaoks seonduvad taas riskiga, mis on seotud konkreetse maakleriga.
Kas maakler annab endast ikkagi parima, et vara müüdud saaks? Kas maakler lepitab objektiinfot piisavalt ja teeb koostööd teiste maakleritega?
Nende puuduste vältimiseks võib analoogselt eksklusiivse lepingu juures soovitatule anda nõu kinnisvaraomanikule nõuda maaklerilt esmalt tegevusplaani ja hiljem aruandeid tehtu kohta. See on alus, mille järgi hinnata, kas maakler teeb ka aktiivselt tööd või ootab heitunult, et keegi portaalist leitud kuulutuse peale temaga ühendust võtaks.
Soovitused
- Ainuesinduslepingut sõlmides pea silmas, et seod ennast ühe maakleriga, kuid võid ka ise kinnisvara vahendustasu maksmata müüa.
- Nõua maaklerilt konkreetset tegevusplaani, mis kirjeldaks tema tegevusi lisaks kuulutuse portaalidesse panemisele. Nõua ka regulaarseid (iganädalasi või igakuiseid) aruandeid tehtu kohta, et hinnata töö efektiivsust.
- Juhuks, kui leiad, et maakleriga koostöö ei suju pööra tähelepanu lepingu lõpetamise tingimustele.
Nõuanderubriigi järgmises peatükis jätkame lepingute teemat ja kirjutame esinduslepingu olemusest.
Vaata lisaks, mida soovitavad KV.EE nõuanded või konkreetsemalt postituste sarja “Kuidas müüa kinnisvara“.
Eelmised nõuanded sarjast “Kuidas müüa kinnisvara“
- Nõuanne: Kuidas müüa kinnisvara – ülesandepüstitus
- Nõuanne: Kuidas müüa kinnisvara – müügihinna määramine (1. osa)
- Nõuanne: Kuidas müüa kinnisvara – müügihinna määramine (2. osa)
- Nõuanne: Kuidas müüa kinnisvara – valdus ja kahe korteri lõks
- Nõuanne: Kuidas müüa kinnisvara – müügi asemel väljaüürimine (1/3 osa)
- Nõuanne: Kuidas müüa kinnisvara – müügi asemel väljaüürimine (2/3 osa)
- Nõuanne: Kuidas müüa kinnisvara – müügi asemel väljaüürimine (3/3 osa)
- Nõuanne: Kuidas müüa kinnisvara – müüa ise või maakleri kaudu
- Nõuanne: Kuidas müüa kinnisvara – kuidas leida maakler
- Nõuanne: Kuidas müüa kinnisvara – maaklerteenuse lepingud (1/3 osa)