Nõuanderubriigi eelmises osas alustasime teemaga, kuidas määrata müügile pakutava maja või korteri müügihind. Järgnevalt lõpetame selle teema.
Pea nõu maakleriga
Üheks hinna määramise kriteeriumiks võib olla konsultatsioon maakleritega. Info saamiseks võib pöörduda mõne samas piirkonnas tegutseva maakleri poole ja uurida, millise hinnaga on reaalselt võrreldavaid tehinguid tehtud ning kuidas soovitab pakutavat korterit-maja hinnastada maakler.
Nii nagu eelnevate „hindamismetoodikate“ puhul sai tehtud kriitikat, siis ei saa maaklerite hinnanguidki arvustamata jätta. Maakleri omakasupüüdlik huvi on ühest küljest suurendada enda pakkumiste portfelli ehk saada sinu pakkumine enda kätte. Selle juures on aga maakleri huvi, et korter-maja oleks võimalik müüki panna võimalikult odava hinnaga, et lihtsa vaevaga tehinguni ja seeläbi vahendustasuni jõuda.
Kutseline kinnisvarahindaja annab objektiivseima numbri
Eelnevatele kõrvale võiks tuua kõige enam kriitikat kannatava metoodika müügihinna määramiseks – see on pöördumine kutselise kinnisvarahindaja poole. Lihtsustatult võib öelda, et kutseline hindaja hindab piirkonda ja konkreetset hinnatavat vara ning võrdleb seda võrreldavate piirkonna tehingutega. Tulemuseks saab hindaja objekti turuväärtuse, mis võiks olla reaalse võimaliku tehinguhinna lähedane number.
Kutselise hindaja koostatud ja ka pankade aktsepteeritud eksperthinnangu koostamine aga on tasuline teenus, mille eest reeglina enamus inimesi maksta ei soovi. Samas võib see anda eelise müügiprotsessis sel juhul kui ostja soovib ostu pangalaenuga finantseerida, sest pank nõuab omakorda ostjalt eksperthinnangu olemasolu.
Kuidas siis ikkagi lõpptulemuse saab?
Lõpliku müügihinna määramiseks tuleks kombineerida eelnevatest allikatest saadud andmeid. Seejuures tasub mõelda mitte enda, vaid ikkagi potentsiaalse ostja vaatenurgast. Tema ei pruugi suuta sinuga samaväärselt hinnata aia nurgas varju pakkuva vanaisa istutatud sireli väärtust sedavõrd positiivsena kui sina ise.
Kui kinnisvarahindaja annab eksperthinnanguga mingi numbri ette, siis see ei ole veel ülim tõde, millest kallimalt müüa ei tohi. Samuti ei garanteeri eksperthinnang, et selles toodud väärtusega vara kindlasti müüdud saab.
Müügihinna määramisel tuleb lähtuda kõikidest eeltoodud andmetest sedavõrd kui palju need on sulle kättesaadavad. Hinna määramisel ei tule seda „kivisse raiuda“. Kui müügipakkumisele järgneb “liiga suur” huviliste tulv, siis on selge, et hinda võiks tõsta.
Kui aga huvilisi ei ole, siis tasub mõelda hinna langetamisele. Hinna langetamise alternatiiv võib seejuures olla ka muu müügistrateegia ülevaatamine. Äkki on hoopis kavalam kasutada täiendavaid reklaamikanaleid, äkki tuleb mõnest kasutatavast reklaamikanalist selle kõrge hinna ja vähese efektiivsuse tõttu sootuks loobuda.
Soovitused
- Tee turuolukord endale selgeks. Isegi siis kui kasutad maakleri abi.
- Turuinfot leiad Maa-ameti statistikabaasist, portaali KV.EE statistikamoodulist ja kinnisvaraturu ülevaadetest.
- Pea nõu maakleri(te)ga ja/või kasuta kutselise hindaja tasulisi teenuseid.
- Ära vaata müüdavad korterit mitte enda, vaid ostja silmade läbi.
Nõuanderubriigi järgmises osas kajastamevaldusega seonduvaid teemasid ning kirjutame sellest, mis on kahe korteri lõks.