Pindi Kinnisvara: turuinfo 04/2014

Pindi KinnisvaraKinnisvaraturg punases

Pindi Indeks langes aprillis 2,2% võrra, andes 17 Eesti suurema linna tehingute kaalutud keskmiseks hinnaks 1072 eurot. Märtsis oli antud suurus korrigeeritud andmetel 1103 €/m².

Kui märtsis tehti antud linnades 1119 korteriomandi tehingut, siis aprillis langes aktiivsus 1087 tehingule, languseks 2,9%.

Võrdluseks- mullu aprillis tehti indeksilinnades 1170 korteriomandi tehingut.

Võrreldes hinnatipuga aprillis 2007 on indeks languses veel 23 protsendiga. Võrreldes viimaste aastate madalaima punktiga juulis 2009. aastal (624,2 €/m²) on Pindi Indeks 72,7 protsendi võrra kõrgemal.

Pindi Kinnisvara koostatud hinnaindeks võtab arvesse kõigis maakonnakeskustes, lisaks Kohtla-Järve ning Narva linnas tehtud korteriomandite ostu-müügitehingute kaalutud keskmise ruutmeetrihinna. Tegemist on väärtusega, mis hõlmab ligi 800 000 elaniku eluaset läbi kümne aastase ajaloo.

Tallinna korteriturg hakkab hanguma

Tallinna korteriteturg hakkab kiirelt tõusnud hindade tõttu kinni kiiluma, seda näitab nii langev tehingute arv kui kiirelt suurenev pakkumine.

Võrreldes 2013. aprilliga on Tallinna korterite hinnad tõusnud 24% võrra, samas tehingute arv on 14% ehk ca 100 tehingu võrra väiksem. Paljud varaomanikud on laenulõksust lõplikult vabanenud ja oma vara müüki paisanud, mis on aasta algusest tõstnud korterite pakkumise arvu 5500lt 7000le ühikule.

„Kui 2013. ja 2014. aasta korterituru tehingute arv on esimese nelja kuu lõikes veel võrreldavad, siis seda enam üllatas negatiivses mõttes aprillikuu, mil Tallinnas tehti pea 100 tehingut vähem, kui mullu samal ajal,“ sõnas Pindi Kinnisvara analüütik Siim Simson.

„Et turg kinni ei jookseks, peab midagi muutuma, olgu selleks inimeste ostujõud, raha hind intresside või omafinantseeringu määra näol, kinnisvara enda hind või muutused Eesti demograafias,“ lisas ta. Simson ütles, et kuna suuri muutusi eelnevas ette näha pole, tuleb igaks-juhuks arvestada lühiajalise seisakuga Tallinna korteriteturul, kus kaubaks lähevad eelkõige uued korterid, mis on konkurentsi tihenemise tõttu järelturu kaubast vaid mõnekümne protsendi jagu kallimad.

Müüjate turg hakkab läbi saama

Märksa olulisem pakkumiste arvust on selle suhe ostjatesse, mis on võrreldes aastataguse ajaga oluliselt muutunud – täna on ostjal märksa suurem valik ja seeläbi müüjatel vaja rohkem pingutada.

„Müüjaturg hakkab läbi saama,“ ütles Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman.

„Kui eelmisel nn hooajal ehk sügisel oli kuiselt iga ostja kohta pakkumises 8,3 elamispinda, siis praeguseks on see tõusnud 11,3 elamispinnale, mis annab 36% kasvu. Sisuliselt on täna igal ostjal kolmandiku võrra parem valik,“ sõnas Sooman.

„Mullu sügisel odavamate ja väiksemate korterite puhul tavapäraseks saanud enampakkumised on möödanik, nüüd peavad ka müüjad pingutama, et ostjale kaup atraktiivseks teha,“ lisas ta.

Kulukärped mõjutavad kinnisvaraturgu

Lisaks soomlaste ja venelaste lahkumisele turult on Eesti kinnisvaraturg kaotamas veel väärtuslikku ostjaskonda- mitmed rahvusvahelise taustaga ettevõtted kärbivad kulubaasi ning see süvendab ebakindlust keskmisest jõukamate tippspetsialistide seas.

„Kärpeid näeme panganduses, telekommunikatsioonis, ehitussektoris. Need ettevõtted on rahvusvahelised ja teevad otsuseid globaalseid trende jälgides, kuid meie õhukesel kinnisvaraturul annab tunda ka see, kui mõnikümmend tippspetsialisti ei saa lubatud palgatõusu ja osad neist lausa koondatakse“, ütles Pindi Kinnisvara analüütik Siim Simson.

„Kui üks jõukam grupp tunneb ennast ebakindlalt, siis see mõjutab tahes-tahtmata ka teiste ostjate otsuseid,“ lisas Simson.

Kallis korter viib pered Tallinnast eemale

Sarnaselt 2005. aastale on alanud uus valglinnastumise laine, mida toidab kiire korterite hinnatõus- jõukamad pered kolivad linnaäärsetesse eramutesse, hinnatundlikumad aga otsivad elamispinda Tallinna satelliitasumites.

Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman ütles, et keskmisele tallinlasele käib keskmine Tallinna elamispind juba üle jõu.

„Lahenduseks on kodu Keilas, Raplas, Sauel, Maardus või muus sarnases hea infrastruktuuriga linnas, millel on hea ühistranspordiühendus Tallinnaga,“ sõnas ta.

„Raplast sõidab rong Tallinna kesklinna tunniga, halvemal päeval kulub isegi Viimsist autoga sõites rohkem, samas kinnisvara hinnavahe on võrreldud paikades umbes 3 kordne,“ sõnas Sooman. „Ainuüksi mere lähedus ei muuda korteri hinda kolm korda, selles suhtes tuleb ümberkolijatele ratsionaalsete otsuste eest au anda,“ lisas ta.

 

Vaata turuülevaadet siit.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

13.-16.01.2025 Kinnisvara ABC