Ärikinnisvara sektor on olnud 2013. aasta I poolaastal küllaltki stabiilne, kuid liikunud siiski väga sihipäraselt.
Alustuseks tasub öelda, et ettevõtete majandusnäitajad paranevad, kuid oma otsustes ollakse siiski ettevaatlikud. Peamiselt võetakse laienemised ja kolimised ette, kui selleks on selge vajadus või kui see annab reaalset kasu. Samas leidub ka neid, kes soovivad oma töökeskkonda ning konkurentsivõimet parandada.
Kõige aktiivsem ning erandlikum on olnud kaubanduspindade sektor. Olemasolevad keskused laienevad ja uuenevad, planeeritavates keskustes on kas alustanud ehitusega või toimuvad aktiivsed läbirääkimised üürnikega.
Esimesel poolaastal tulid turule Tallinna lähiümbrusse planeeritud kodupoodide projektid, millest osade suhtes peetakse läbirääkimisi ning mõnede puhul on alustatud ehitusega. Näitena võib tuua Peetri Selveri, Miiduranna ja Astangu Konsumi ning Haabneme Maxima. Tallinna turule on tulnud ka uus kodupoodide kett, mis aktiivselt kinnistuid otsib.
Suure arendustegevuse varjus eksisteerib selles segmendis aga üleküllastumise oht ja ohvreid suletud poodide näol on ka näha.
Kaubanduspinna üürihinnad varieeruvad laias laastus vahemikus 10-50 eur/m2.
Bürohoonete arendus liigub tasakaalukamal sammul. Arendajad on valmis projektidega turule tulema, kuid see sõltub eelkõige sellest, palju õnnestub sõlmida eellepinguid. Edukalt on turule tulnud ka segakasutusega hooneid, näiteks Tartu mnt 50 ja hetkel ehitatav Kentmanni 6.
Sel aastal valmivad Sakala10/Kentmani 4 büroohoone ja Navigatori ärimaja. Alustati Noblessneri kvartali arendusega Kalamajas. Ülemiste Citys valmib kolmiktorn, Kristiines alustati Sõpruse pst 157 büroohoone ehitusega ning mitmed projektid ootavad veel õiget momenti.
Büroopindu pakutakse B klassi tasemel hinnaga 5-7 eur/m2 ja A klassi puhul 8,5–14 eur/m2. Eksklusiivse kesklinna pinna eest küsitakse 16-18 eur/m2.
Lao- ja tootmispindade sektoris on aktiivsus olnud madalam. Märgata on tendentsi, kus ettevõtted ostavad või rajavad oma tarbeks kinnisvara ning seeläbi loobutakse üüripindadest. Suurema nõudluse ja likviidusega on olnud multifunktisonaalsed ärihooned, mis asuvad logistiliselt heas asukohas ja on soovitatavalt ka hästi eksponeeritavad.
Peatselt on valmimas uus laohoone Iru Tehnopargis ning aasta II poolel peaks valmima VGP lahoone Nehatu Logistikapargis. Alustatud on arendusega NCC Lookivi Tehnopargis.
Lao- ja tootmispindade üürihinnad on suhteliselt stabiilsed, jäädes B klassi puhul vahemikku 2-3,5 eur/m2, A klassi puhul on hinnad 4-5 eur/m2. Loomulikult ka siin esinevad erandid, sõltudes eelkõige asukohast ja pinna suurusest.
Järgmine poolaasta tõotab liikuda samas tempos, jätkatakse olemasolevate arendustega ning uute projektide käivitumine sõltub eelkokkulepetest üürnikega. Kaubanduspindade turg hoiab aktiivsust. Näiteks plaanib Eesti turule tulla suur ehitus- ja kodutarvetemüügikett ida poolt, kes on juba esimesed pakkumised saanud ja lähiajal on oodata strateegilist otsust. See võib tähendada sügisest suurte kinnistute müüki ja kevadest ehituse algust minimaalselt 20 000 m2 hoonete tarbeks.
Üldiselt on turult passiivsus kadunud ja enam ollakse avatud erinevatele võimalustele, mis võib tuua endaga kaasa huvitavaid arenguid ärikinnisvaraturul.
Tanel Olek
Uus Maa Kinnisvarabüroo äripindade tegevjuht