Detsembris jõustus rahandusministri määrus, mille alusel kohalikud omavalitsused ja riigiasutused saavad taotleda raha, et muuta energiatõhusamaks avalikke hooneid, mis kannavad kultuurilist, arhitektuurilist ajaloolist väärtust. Taotlusvoor plaanitakse avada käesoleva kuu lõpus.
Rahandusministri Mart Võrklaeva sõnul on riigi vahenditest meetmeks arvestatud 24 miljonit eurot. „See raha on väga vajalik vähendamaks hoonefondi ülalpidamiskulusid ja energiatarvet. Suunasime juba eelmisel aastal asutuste ja omavalitsuste hoonete energiatõhususse kokku 87,6 miljonit eurot ning jätkame ka sel aastal,“ rääkis ta.
Kultuuriväärtusega hoonetele on kavas korraldada kolme aasta jooksul mitmeid voore, mille tulemusel saavad hooned piirkondades kaasaegsetele tingimustele vastavaks, tõuseb energiatõhusus ja kokkuhoid, edeneb taastuvenergia kasutus.
Ministri hinnangul on tänastes finantsoludes eriti tähtis, et iga toetusraha õigeaegselt ja eesmärgipäraselt kasutatud saaks. „Raha suundub lõpuks läbi rekonstrueerimis- ja ehitustegevuse ettevõtlusse. Riigi sihiks on majandust igakülgselt toetada ja seejuures on oluline ka selliseid suunatud investeeringuid soodustada,“ märkis Võrklaev.
Avatavast taotlusvoorust on ühe projekti jaoks võimalik taotleda kuni 400 000 eurot, toetuse maksimaalseks suurus ruutmeetri kohta on 800 eurot.
Taotlusvooru läbi viiva Riigi Tugiteenuste Keskuse avaliku taristu talituse juhataja Anna Zolini sõnul toetatakse selliseid tegevusi, mis suurendavad kultuuriväärtusega hoonete energiasäästu ja edendavad taastuvenergia kasutust.
“Toetust saab kasutada nii hoonete soojustamiseks, õhupidavuse parandamiseks kui küttelahenduste uuendamiseks. Samuti ventilatsiooni- või jahutussüsteemide rajamiseks, valgustuse, automaatika ja tarkade juhtimisseadmete paigaldamiseks,“ selgitas Zolin. „Toetuse abil tehtud tööde eesmärk on eelkõige energiamahtude ja -kulude vähenemine. See tähendab, et tööde tulemusel peaks hoone energiatõhusus paranema vähemalt 20%.“
Toetusalune hoone peab olema ehitis- või ajaloomälestis või asuma muinsuskaitsealal. Avaliku sektori hoone tähendab, et kasutajaks on kohalik omavalitsus, riigiasutus või tema hallatav asutus, avalik-õiguslik juriidiline isik, riigi või omavalitsuse sihtasutus või äriühing.
Täpsem info ja tingimused: rahandusministri 20.12.23 määrus nr 47 avaneb uues vahekaardis.
Taotlusvooru avanemisest teavitatakse jooksvalt Riigi Tugiteenuste Keskuse veebilehel. Taotluste esitamine toimub e-toetuse keskkonna kaudu.
Vooru rahastatakse riigi eelarvestrateegias ette nähtud meetmest „Avaliku sektori hoonete energiatõhusus”. Meetme rakendamist koordineerib Rahandusministeerium, taotlusvoore viib läbi, väljamakseid teeb ja järelevalvet teostab Riigi Tugiteenuste Keskus.