Rahandusministeerium: Energia kallinemine kergitab jätkuvalt inflatsiooni

RahandusministeeriumStatistikaameti andmetel tõusid hinnad augustis eelmise kuuga võrreldes 2,3 protsenti ja aasta varasemaga võrreldes 24,8 protsenti. Euroalal kiirenes hindade tõus esialgsel hinnangul 9,1 protsendini.

Euroopa gaasikriisi tõttu on gaasi ja elektri börsihinnad uutes kõrgustes ning inflatsioon on kiirenenud tasemele, mis oli omane 1990ndatele. Erinevalt teistest riikidest on Eestis energiale tehtavate kulutuste osakaal suurem ning börsihindade kõikumine kandub kiirelt tarbijahindadesse. See tähendab, et elekter on kodutarbijatel aastaga kallinenud keskmiselt kolm korda ning mis moodustab koguni kolmandiku tarbijahindade 25protsendisest tõusust.

Mõnevõrra aitab olukorda leevendada valitsusepoolne energiakulude osaline hüvitamine. Kui võtta aluseks praegused elektri futuurid talvekuudeks, siis koos 50 euro/MWh hüvitamisega peaks elektri hind talvel jääma kodutarbijatel augustikuuga võrreldavale tasemele. Gaasitarbijatele peaks toetus võimaldama veidi suuremat arvete hüvitamist.

Maailmamajanduse väljavaadete halvenemine ning keskpankade poolsed intresside tõstmised inflatsiooni ohjamisel on aga mitmete toorainete ja nafta hinnad välisturgudel alla toonud. Seda võib täheldada ka siinsetes tanklates, kus mootorikütus on võrreldes juunikuu tipuga alanenud 11 protsenti. Ka toidutoorme hinnad on langenud Ukraina sõja eelsele tasemele, aga poelettidele soodsam hinnatase ei pruugi jõuda energiahindade jätkuva kallinemisega kaasnevate toidutööstuste kulusurvete tõttu.

Tulenevalt kõrgete energiahindade kandumisest teiste kaupade ja teenuste hindadesse, on inflatsioon laiapõhjaline. Tööstuskaupade ja teenuste hinnad on aastaga tõusnud pea 12 protsenti.

Eesootaval kütteperioodil majapidamiste suurenevad kulutused energiakandjatele ning majandusolude halvenemine ilmselt põhjustab tarbimise vähenemist ning seeläbi hakkab hinnatõusu piirama. 2022. aasta kokkuvõttes kujuneb tarbijahindade tõus 20 protsendi juurde. Inflatsiooni pidurdumist võib energiahindade tulevikutehingute kohaselt oodata järgmisel kevadel, 2023. aastal aeglustub inflatsioon 6,7 protsendini.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

13.-16.01.2025 Kinnisvara ABC