Rahandusministeeriumi ja Riigi Tugiteenuste Keskuse (RTK) korraldatud kultuuriväärtusega hoonete energiatõhususe taotlusvoorust toetatakse kokku 18 avaliku hoone renoveerimistöid. Vooru eelarve on 6 miljonit eurot, mille abil on plaanis energiatõhusamaks muuta ligi 19 000 m2 köetavat pinda.
Taotlusvooru eesmärk on ehitismälestise või ajaloomälestisena kaitse all olevasse või muinsuskaitsealal asuvasse avaliku sektori hoonesse tehtavate investeeringute kaudu energiatõhususe parandamine, kasvuhoonegaaside heite vähendamine, hoonesse tarnitud energia vähendamine, samuti hoonete sisekliima nõuetega vastavusse viimine ja taastuvenergia kasutuse edendamine.
Rahandusministeeriumi halduspoliitika asekantsleri Kaur Kajaki sõnul on plaanis kolme aasta jooksul korraldada mitu vooru, mille tulemusel saavad kultuuriväärtusega hooned kaasaegsetele tingimustele vastavaks, riigieelarvest on selleks kokku arvestatud 24 miljonit eurot. „Sellest on märkimisväärne abi, et vähendada avaliku sektori hoonefondi ülalpidamiskulusid ja energiatarvet. Lisaks panustatakse Eesti kultuuri jaoks oluliste hoonete seisukorra parandamisse ja säilimisse,“ lisas ta.
Taotlusvooru läbi viinud Riigi Tugiteenuste Keskuse avaliku taristu talituse juhataja Anna Zolini sõnul toetatakse selliseid tegevusi, mis suurendavad kultuuriväärtusega hoonete energiasäästu ja edendavad taastuvenergia kasutust. “Taotlusvoor kuulutati välja talvel ning kokku laekus 35 projektitaotlust, millest 18 said positiivse otsuse. Toetuse saajate hulgas on näiteks Pärnu ja Sindi Raekoda, Kostivere mõis, Luke mõisa kärnerimaja ja Rocca al Mare suvemõisa Šveitsi maja. Muuseumihoonetest nii Tammsaare majamuuseum, Narva Muuseum, Hageri muuseum, kui ka Haapsalu toomkirik. Samuti mitmed koolihooned, rahvamajad ja paljud teised kultuuriväärtust kandvad hooned Eesti erinevais paigus.“
„Kõigi toetuse abil kavandatud tööde valmides on eesmärk energiatõhusamaks rekonstrueerida ligi 19 000 m2 avaliku sektori poolt kasutatavat köetavat pinda ja oodatav CO2 heitekoguse vähenemine on 287 tonni aastas“, märkis Zolin ja lisas „Toetuse abil tehtud tööde eesmärk on eelkõige energiamahtude ja -kulude vähenemine, mis tähendab, et tööde tulemusel peaks hoone energiatõhusus paranema vähemalt 20%. Toetust saab kasutada nii hoonete soojustamiseks, õhupidavuse parandamiseks kui küttelahenduste uuendamiseks. Samuti ventilatsiooni- või jahutussüsteemide rajamiseks, valgustuse, automaatika ja tarkade juhtimisseadmete paigaldamiseks. Rekonstrueerimistööde käigus on oluline silmas pidada, et säiliks hoonete kultuuriline, arhitektuuriline ja ajalooline väärtus, sealhulgas hoonete algupärased detailid,“ selgitas Zolin.
Avaliku sektori hoone tähendab, et kasutajaks on kohalik omavalitsus, riigiasutus või tema hallatav asutus, avalik-õiguslik juriidiline isik, riigi või omavalitsuse sihtasutus või äriühing. Taotlusvoorust oli ühe projekti jaoks võimalik taotleda kuni 400 000 eurot. Hoone peab olema ehitis- või ajaloomälestis või asuma muinsuskaitsealal.
Toetuse saanud projektid leiab RTK kodulehelt avaneb uues vahekaardis.
Vooru rahastatakse riigi eelarvestrateegias ette nähtud meetmest „Avaliku sektori hoonete energiatõhusus”. Alus: rahandusministri 20.12.23 määrus nr 47.
Meetme rakendamist koordineerib Rahandusministeerium, taotlusvoore viib läbi, väljamakseid teeb ja järelevalvet teostab Riigi Tugiteenuste Keskus.