25.-27. septembril Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi, Digitaalehituse klastri ning Garage48 koostöös aset leidev digitaalehituse arendusnädalavahetus on virtuaalsel kujul kokku toomas eksperdid nii Eesti kui rahvusvaheliste ehitus- ja kinnisvarasektori ettevõtetest, kes asuvad prototüüpima digitaalseid lahendusi valdkonna kitsaskohtade parandamiseks ning sektori arendamiseks.
Juba teist korda toimuva Garage48 Digital Construction häkatoni eesmärgiks on aidata kaasa ehitus- ja kinnisvarasektori digitaliseerituse suurenemisele. “Läbi selle, et ettevõtted otsivad aktiivselt võimalusi iganenud protsesside kaasajastamiseks, on ehitussektori mahajäämus digitaliseerimises võrreldes teiste sektoritega vähenemas. Riik on sellele kaasa aitamiseks arendamas e-ehituse platvormi, mis teeb ehitatud keskkonnaga seotud andmed ja teenused lihtsamini kättesaadavaks. Peagi toimuv digitaalehituse häkaton saab olema platvorm, mis annab võimaluse valdkonna ekspertide koostöös ja mentorite toel testida uudseid lahendusi, mis potentsiaalselt ehitussektori digitaliseerituse järgmisele tasemele viiksid,” selgitab MKM ehitus- ja elamuosakonna digitaalehituse valdkonnajuht Jaan Saar.
Probleemvaldkonnad, millele häkatonil lahendusi oodatakse, on madal produktiivsus ja kasumlikkus, väga vähene digitaalne koostöö, uudsete tehnoloogiate rakendamise tagasihoidlik tase, ehitajate madal digioskuste tase, kehv dokumentatsiooni ja informatsiooni haldamine, infovahetus ehitusmaterjalide tootjate ja teiste osapooltega, info standardiseerimine ja masinloetavus ning CO2 jalajälje arvutamise aeganõudvus. Lisaks probleemvaldkondadele on häkatoni partnerid esitanud ka täpsemad väljakutsed ning nende parimate lahenduste arendajad saavad võistelda rahaliste auhindade eest. Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium paneb auhinnaks välja 15 000 euro suuruse stardikapitali tiimile, kes integreerib kõige paremini oma teenuse e-ehituse platvormiga. Riigi Kinnisvara ootab lahendusi BIM rakendusest kinnisvara halduseks ning parima lahenduse looja saab auhinnaks 3000 eurot.
Ideede esitamine häkatonile on avatud augusti lõpust alates ning on kokku toonud nii Eesti kui rahvusvaheliste ehitus- ja kinnisvarasektori ettevõtete tiime, kes asuvad tehnoloogia võimalusi probleemide lahendamiseks rakendama. Ideede esitamine on avatud veel 10. septembri südaööni, mille järel liiguvad parimad ideed edasi tiimide moodustamise faasi ning valmis tiimid saavad häkatoni 48 tunni jooksul mentorite toel oma idee töötavaks tooteks ehitada.