Üleilmne koroonakriis koos riikide piirangutega majandustegevusele ja liikumisele on hakanud jõulisemalt tarbijahindades avalduma. Kui euroalal hoidis töötlemata toidu kallinemine inflatsiooni aprillis veel plusspoolel, siis Eestis pöördusid tarbijahinnad langusesse.
Statistikaameti andmetel langesid hinnad aprillis eelmise kuuga võrreldes 0,4 protsenti ning aasta varasemaga võrreldes olid tarbijahinnad 0,8 protsenti madalamad kui mullu aprillis. Euroalal aeglustus inflatsioon esialgsel hinnangul 0,4 protsendini. Energiatoodete hinnalanguse süvenemist tasakaalustas toidu kallinemine. Töötlemata toidu ehk valdavalt aiasaaduste hinnatõus kiirenes aprillis euroalal 7,7 protsendini.
Nafta hind on nõudluse järsu vähenemise ja suurte laovarude tõttu viimase paarikümne aasta madaltasemel. Ka toidutoorme hinnad välisturgudel on aasta algusega võrreldes pea kümnendiku langenud. Samas teiselt poolt on koroonakriis piiride sulgemise, saagi korjamiseks vajamineva tööjõu puuduse ja kohatiste tarneraskuste tõttu mitmel pool Euroopas põhjustamas aiasaaduste kallinemist.
Kui esimeses kvartalis ulatus teenuste hinnatõus üle 4 protsendi, siis aprillis viiruse mõjude ja osalt võrdlusbaasi mõjul teenuste hinnatõus peatus. Suhteliselt kiirelt jõudsid selle mõjud üüriturule, kus hinnad langesid kuuga 8 protsenti. Teenuste komponendis sisalduvad ka eriolukorra kehtivuse ajaks lasteaia kohatasu kaotamine ja tasuta ühistransport Tallinnas, mis toovad tarbijahinnaindeksit kokku allapoole 0,3 protsendipunkti jagu. Kütuse, elektri, soojuse ja gaasi hindu koondav energiahindade indeks oli aprillis 9 protsenti madalam kui aasta tagasi. Kütused ja elekter olid aastatagusega võrreldes rohkem kui kümnendiku odavamad. Toiduhindade tõus mõnevõrra kiirenes aprillis (3 protsendini), aga tegu on valdavalt märtsis toimunud kampaaniate lõppemisega.
Mais hindade langus süveneb, kuna 1. maist jõustusid lisaeelarvega vastu võetud kütuse-, gaasi ja elektriaktsiisi langetused. Need meetmed langetavad tarbijahinnaindeksit täiendavalt 0,5 protsendipunkti. Lisaks sai mai alguses läbi viivitus, mis jäi nafta hinna languse ja tarbijate tuntava kütusehindade odavnemise vahele.