Rahandusministeerium: Inflatsioon ka septembris madalam kui euroalal

Statistikaameti andmetel jäid hinnad septembris eelmise kuu tasemele ja aasta varasemaga võrreldes aeglustus hinnakasv augusti 4,6 protsendilt septembris 4,2 protsendini. Euroalal pidurdus hindade tõus esialgsel hinnangul 4,3 protsendini. Sealjuures on euroalal hakanud aeglustuma ka teenuste hinnatõus, mis veel suvekuudel oli aegade kiireim.

Alanenud sisendhindade ja nõrga nõudluse, aga ka aastataguse kõrge võrdlusbaasi mõjul oli inflatsioon rohkem kui kahe aasta aeglaseim. Energiahinnad on aastaga langenud 10 protsenti, suuremal määral on odavnenud gaas ja ahjuküte. Toiduhinnad on viimase kolme kuuga langenud 2,8 protsenti. Toidutootjad ja jaeketid on kasumimarginaalid taastanud pikaajalise keskmise lähedale. Nõrgapoolne nõudlus koos sisendhindade langusega on viimastel kuudel survestanud kaupmehi soodsamaid hindu pakkuma.

Baasinflatsioon, millest on kõikuvamate hindadega energia ja toit välja arvatud, aeglustus septembris 6,3 protsendini. Aasta lõpuks peaks baasinflatsioon tööstuskaupade ja teenuste hinnasurvete jätkuva leevenemise toel pidurduma 5 protsendi lähedale.

Lähikuudel saab energiahindade langus läbi, mistõttu võib oodata aastase inflatsiooni mõningat kiirenemist. Gaasi hulgihindade tõus Euroopas ja kõrgemad gaasi võrgutasud toovad kaasa gaasihinna tõusu kodutarbijatele, lisaks madala võrdlusbaasi mõju aastatagustest energia leevendusmeetmetest tulenevalt.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

09.-12.09.2024 Kinnisvara ABC