Statistikaameti andmetel jäid mais hinnad eelmise kuu tasemele ja aasta varasemaga võrreldes aeglustus aprilli 13,5 protsendilt mais 11,3 protsendini. Euroalal aeglustus hindade tõus esialgsel hinnangul 6,1 protsendini.
Mais jätkus aastase inflatsiooni järsk pidurdumine, mida veab energiahindade panuse vähenemine. Samuti on toiduainete ja teenuste-tööstuskaupade hinnatõus järk-järgult tagasi tõmbumas. Suuremalt jaolt on nende arengute taga kõrge võrdlusbaas, kuna mullu maikuus kiirenes inflatsioon 20 protsendini ning üle poole sellest moodustas energiakandjate kallinemine.
Energiahindade tõus on nüüdseks pidurdunud 2,9 protsendini ning alates juunist pöördub langusesse. Kui praegu on languses mootorikütuse ja gaasi hinnad, siis lähikuudel levib see ka teiste energiakandjate hindadesse.
Mitmete sooduspakkumiste tõttu jäid toidu hinnad eelmise kuu tasemele ning aastases võrdluses pidurdus hinnatõus 20 protsendini. Toidutoorme alanenud hinnad välisturgudel, energiakandjate odavnemine, aga ka elanike ostujõu vähenemisega kaasnenud tarbimise langus peaksid edaspidi survestama kaupmehi toiduhindu langetama.
Teenuseid ja tööstuskaupu kajastav baasinflatsioon pidurdus 10,3 protsendini. Kuigi suvine reisimis- ja puhkuste periood võib vaba aja ja reisimisega seotud teenuste hindu kõrgel hoida, soosib nõrk majanduskonjunktuur ja majapidamiste pandeemiasäästude lõppemine teenuste hinnatõusu pidurdumist aasta teisel poolel.
Kokkuvõtvalt on aastase inflatsiooni kiire aeglustumine tugevneva võrdlusbaasi ja osade kaupade mõningase odavnemise tulemusena jätkumas ka lähikuudel. Juunis taandub inflatsioon ühekohaliseks ning praeguste energia tulevikutehingute pealt hinnates võib augustis-septembris alaneda ka alla 5 protsendi.