Raid & Ko: 2022. a videokoosolekud tehakse kodukontori asemel voodiotsalt või söögilaua tagant

Andree RaidEnergiahindade kiire tõus lükkab koduostjad ja üürnikud väiksemate korterite poole. Paratamatult tuleb mõnest ruutmeetrist või kavandatud lisatoast kõrgete kulude tõttu loobuda. Suuremate ja kallimate elamispindade omanikud peavad ostu- või üürihuviliste leidmiseks hinna osas konkureerima.

Enne koroonat ja energiahindade kiiret tõusu liikus Eesti inimeste rikkus vaikselt, kuid kindlalt tõususuunas. Kortereid ostes või üürile võttes ei peetud kõrvalkulusid liiga tähtsaks. Kui korter meeldis, ei saanud isegi tavapärasest 10-20% ehk mõnikümmend eurot kõrgem kütte- ja elektrikulu tehingu sõlmimisel takistuseks.

2020. a saabus koroona, mis käis tiheda rehana üle eelkõige teenindussektori töötajate sissetulekutest. 2021. a lõpu energiahinnad on kõikidel Eesti inimestel teinud rahakotti allesjäänu osas tõhusa järelnoppimise. Aasta varasemaga võrreldes mitmekordistunud energiakulud on nüüdseks olulise miinusmärgi jätnud nii keskmikute kui jõukamate inimeste eelarvesse, ammugi siis väiksema sissetulekuga inimestest rääkides.

Kõrvalkulud on muutunud tähtsamaks kui kunagi varem

Röövelliku elektrihinna tõusu tulemusena veavad nii koduostjad kui üürihuvilised kinnisvara üle vaadates näpuga ridu kõrvalkulude ehk kommunaalkulude arvel. Kindlasti ei jää esitamata küsimused, kuidas köetakse hoonet? Kas elektri hind tuleb börsipaketist või on see fikseeritud? Kui on fikseeritud, siis kui kauaks?

Inflatsioon on olnud kõrge ehk kõikide kaupade üldine hinnatase on kerkinud palju. Kardetavasti käimasoleval 2022. aastal hinnatõus jätkub. Kõrgemad kulud seavad järjest enam piiranguid koduostjate ja üürnike kulutustele, sest palgatõusud jäävad inflatsioonimäärale oluliselt alla.

Pilk pöördub väiksemate pindade poole

Iga euro üle arvestust pidavad koduostjad ja üürnikud on paratamatusena sunnitud vaatama väiksemate ja väiksusest tulenevalt loodetavasti pisutki madalamate ülalpidamiskuludega elamispindade suunas.

Väiksem pind võib tähendada väiksemat ruutmeetrite arvu, kus pere peab elama natuke enam külg-külje kõrval. Samuti võib väiksem korter tähendada esialgu planeeritust väiksemat tubade arvu. Nii peavad oma tuba ja luba lootnud õed-vennad leppima narivoodiga. Vanemate kavandatud kodukontoritoa asemel tehakse Zoom’i ja Teams’i koosolekud jätkuvalt voodiotsal või söögilaua taga istudes.

Kõrge energiatarbega korterite müüjad või üürileandjad võivad valgustid LEDide vastu vahetada, kuid igakuise kogukulu juures mängib see vähe rolli. Elamispindade pakkumiste defitsiidi tingimustes hindu alla laskma tõenäoliselt ei pea, kuid müügi- või üürihindade kasvu näeme pigem kompaktsemate ja madala energiatarbega eluruumide turul.

Andree Raid
Raid & Ko OÜ juhatuse liige
+372 502 3300
andree@raid.ee

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

13.-16.01.2025 Kinnisvara ABC