Tallinna korteritehingute arv oli kolmandas kvartalis ~2000. See on 2007. aastaga võrreldaval kõrgel tasemel, kuid tehingute juurdekasv näitab nüüd juba siiski mõningaid vaibumise märke. Korterite hinnatõus Tallinnas oli imekspandavalt kõrge 16%, mis annab osalt isegi buumiajale silmad ette.
Mägedes löövad laineid väiksed ühiselamukorterid
Tallinna korterituru suurimates piirkondades ehk „mägedel“ suuri muutusi ei ole. Ostjaid ja müüjaid on palju, tehinguid tehakse väga usinalt. Kevadel tuli kinnisvaraturule uusi ostjaid, kes nõudlust kasvatades ajasid hinnad üles. Suve lõpus-sügisel on uusi lisanduvaid ostjaid vähem ja hinnad veidike stabiilsemad, kuid siiski kerkivad.
Haabersti ja Lasnamäe hinnad on maa-ameti andmetel täna sisuliselt samal tasemel, kus kvartal varem. Mustamäe hinnad on kvartaliga kerkinud 5%.
„Mägede“ omapärana võib siiski välja tuua, et kerkinud on huvi ühiselamutubade vastu. Nö tavapärased ühikatubadest suuremate 1-toaliste korterite huvi kasv on olnud märksa tagasihoidlikum. Väikeste korterite tehingute arvu tõusu kinnitab ka maa-ameti statistika.
Hinnad kerkivad buumiaja tasemel
Uusi kliente on tekkinud palju, kes tunnevad huvi Kristiine linnaosa ja Kakumäe piirkonna korterite, sh paarismaja- või ridaelamukorterite vastu. Siin on selgelt olnud näha nõudluse ehk ostupäringute kasvu. Kinnisvaramüüjad on ostjate huvid ära tabanud ja see on pannud neid vaikselt hindu kergitama.
Maa-ameti tehingustatistika andmetel on Kristiine linnaosa korteritehingute keskmine hind aastatagusest isegi 28% kõrgemal. See on hinnatõus, mis teeb silmad ette ka kuumimatele buumiaastatele.
Väiksem on surve hindadele olnud Kalamajas. Sealsed korterite tehinguhinnad on kerkinud ainult „tagasihoidliku“ 10% võrra. Kalamaja korterite keskmine tehinguhind on ligi 1500 €/m², uusarenduste hinnad ületavad juba 2000 €/m² piiri.
Kalamaja asub küll Põhja-Tallinnas, kuid Kalamaja korterid konkureerivad selgelt kesklinna piirkonnaga. Kalamaja korterite hinnad on juba ette kerkinud kesklinna tasemele ning edasist liikumisruumi on neil vähem. Positiivne kuvand, järjest kerkivad uued õdusad arendusprojektid ja inimsõbralik elukeskkond on Kalamajast loonud vägagi soositud piirkonna, millele lisandub järjest enam Kadriorule omast elitaarsuse hõngu.
Müügiperioodid on lühikesed
Suur tehingute arv on pakkumiste seast kiiresti ära noppinud parimad palad. Korterite müügipakkumiste arv on kokku tõmbunud ja nii on ka müügiperioodid muutunud järjest lühemaks.
1-2-3-toalisele õigesti hinnastatud korterile on tänase aktiivse turu puhul võimalik ostja leida 1 kuu jooksul. Kui korteri müügihind on tavapärasest turutasemest kõrgemale pandud, siis peab ostja leidmiseks olema korteril mingi oluline lisaväärtus – näiteks suur terrass, hea vaade vms, mille eest mõni ostja on nõus üle turuväärtuse maksma.
Tulevikuprognoose tehes võib öelda kindlalt, et senine kiire korterite hinnatõus ei ole jätkusuutlik. Hinnatõus peab kiiresti aeglustuma, et ei korduks alles paari aasta tagused sündmused, mis kinnisvaravankri kraavi vedasid.