Raid & Ko: Üürnikud – aeg on sõlmida pikaajaline üürileping

Kevadel saabus koos koroonaga šokk korterite üüriturule. Turistide kadumine tõi üüripakkumisse majutuskorterid. See suurendas pakkumist ehk üürnike valikuvõimalust sedavõrd, et Tallinna korterite üürihinnad langesid 10-20%. Tundub, et sügis-talveks on üüriäris kõige hullem seljataha jäänud. See annab lootust, et kvartali-paari pärast on võimalik hakata kevadel kukkunud üürihindu endisele tasemele taastama.

Suvine koroona taandumine ja esmase suure ehmatuse möödaminek upitasid üürihindu põhjast pisut ülespoole, kuid mitte päris aasta alguse tasemele. Sõltuvalt piirkonnast, korteri seisukorrast ja eelnevast hinnast on üürihinnad sügisel aastatagusest 5-10% allpool. Üüriinvestorite jaoks tähendab see loodetust madalamat üüritootlust, mõnele üürileandjale isegi raskuseid korteriostuks võetud laenu tasumisel. Kõrget rahavoogu lootnud turistidele suunatud majutuskorterite omanikud võivad hoopis hädas olla.

Üüripakkumisi on jätkuvalt palju

Üüripakkumiste jätkuv paljusus annab võimaluse, et sobiliku üürikorteri leiab ka laste ja/või koduloomadega üürnik. Varasemalt on neil sihtrühmadel olnud keeruline üürikorterit leida. Endisaegselt rangelt pikki siduvaid üürilepinguid nõudnud üürileandjad lepivad lühemaajaliste või paindlikku lõpetamise võimalust lubavate kokkulepetega.

Vaatamata üürituru pakkumise mitte kõige positiivsemale hetkeseisule jääb silma, et hinnangud üüriturule ei ole viimase paari kuu jooksul halvenenud. Üüripakkumist on küll palju, kuid pakkumiste arv ei ole ei kuu ega kvartali taguse ajaga võrreldes oluliselt muutunud. Üürnikud sebivad turul ringi. Nad valivad korterite vahel pikemalt ja langetavad üüriotsuseid pisut aeglasemalt. Mõistliku hinnaga korter leiab üürniku hiljemalt paari-kolme nädala jooksul.

Kõige hullem hakkab selja taha jääma

Üüripakkumiste arvu püsimine või isegi mõnes sektoris napp vähenemine näitavad, et kõige raskem aeg üürikorterite omanike jaoks võiks selles äris hakata vaikselt seljataha jääma. Koroona toodud raskused peletavad turult minema üürientusiaste, kes annavad üürile korterit või kahte. Professionaalid seevastu on ostupoolel ja tasapisi suurendavad üürikorterite portfelle.

COVID19 tekitatud raskuste möödanikuks jäämine annab kvartali-paari pärast üürileandjatele võimaluse hakata mõtlema üürihindade kergitamise peale, et loodetavasti aasta-pooleteisega jõuda üürihindade tasemele, kus olime enne koroonat.

Pikaajaline üürihinna kokkuleppimine annab võidu nii üürnikule kui üürileandjale

Üürikorteris pikemat peatumist plaanivate üürnike jaoks tähendab üürituru vaikne normaliseerumine, et täna on mõistlik proovida tänane mullusest madalam üürihind pikemaks perioodiks lukku lüüa. Ehk siis tasub sõlmida pikem üürileping, kus üürihind fikseeritud. Lootuses pikemalt ühte stabiilset üürniku hoida võtaksid enamus üürileandjaid sellise pakkumise  hea meelega vastu. Üürnikule tagaks pikem hinnakokkulepe mõistlikud üürikulud. Üürileandja võidab stabiilse rahavoo.

Üürileandjatel pole mõtet üürnike pikemaajalisi kokkuleppeid peljata. Muutunud turuolukord tähendab vähemalt mingi perioodi ulatuses paratamatusena vähemat üüritootlust. Väiksem üüritootlus äraproovitud kindlalt üürnikult on igal juhul parem, kui tühjana seisva korteri kulude omast taskust kandmine.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

13.-16.01.2025 Kinnisvara ABC