RKAS: Kuressaare kohtumaja täiskõrgus on saavutatud, algab rekonstrueerimise teine etapp

Riigi Kinnisvara / RKASKuressaare kohtumaja rekonstrueerimine jõudis täna, 1. juulil sarikapeoni, millega tähistatakse hoone täiskõrguse saavutamist ja tööde esimese etapi lõppu. Mahukate ümberehitustööde tulemusel saab hoone värske ilme, tervisliku sisekliima, kaasaegse ruumilahenduse ja töökeskkonna.

Kuressaare kohtumaja hoone täismahulise rekonstrueerimise eesmärk on luua ajaloolisele hoonele uus ja funktsionaalne ruumilahendus ning töötajatele kaasaegsed töötingimused. Ümberehituse käigus rajatakse hoonesse kohtusaalid, personali ruumid, rahvakohtunike tööruum, laste vestlustuba, kantselei, justiitspunkt avalikuks kasutamiseks. Tänaseks on hoone konstruktsioonide ehitustööd lõppemas ning jätkuvad fassaaditööd ja katusetööd. Alustatud on juba ka sisetöödega ja hoonesiseste tehnosüsteemide paigaldamisega.

Sarikapeol kõnelenud justiitsministeeriumi kantsler Tõnis Saar avaldas heameelt, et keerulisel ajal on objektiga seotud tööd liikunud lubatud graafikus. „Heitlikud ajad tekitavad ebakindlust ja seda on saanud omal nahal valusalt tunda ka ehitussektor. Linna südames seisev Kuressaare kohtumaja on aga õigusriigi majakas, mis meile kõigile kindlustunnet peab sisendama. Seega tänan südamest ehitajat, kes lubatud graafikus täna sarikad ja pärja siia püsti on saanud,“ sõnas Saar.

Pärnu Maakohtu direktor Elari Udam täiendas: „Selle maja rekonstrueerimist on planeeritud juba 2000ndate algusest, aga alati on tulnud midagi vahele. Võib-olla on see isegi hea, sest maailm muutub nii kiiresti, et ka vajadused ruumidele on muutumas. Kohtumenetlused muutuvad ühe digitaalsemaks, paljud istungid toimuvad virtuaalselt ning kasvanud on ka kaugtöö osakaal. Kõik see tähendab, et töökeskkond peab muutuma tehniliseks ja paindlikumaks,” ütles Udam. “Loodan, et kaasaegseima sisuga kohtumaja suudab rahuldada nii kohtupersonali kui ka menetlusosaliste vajadusi ka tulevikus.“

Ümberehituse käigus ehitatakse hoonesse ka uued tehnosüsteemid, et tagada hea sisekliima ning energiatõhusus. Samuti rajatakse korruste vahel liikumiseks lift, luuakse tänapäevased lahendused puuetega inimeste juurdepääsuks ning heaks teenindamiseks.

Riigi Kinnisvara juhatuse esimehe Kati Kusmini sõnul plaanib riik kohtuhoone lähedale rajada lähiaastatel ka riigimaja. “Ajaloolise kohtumaja rekonstrueerimine on poole peal ning sujunud tänu professionaalsele meeskonnale ja koostööpartneritele tõrgeteta, seda ka kriiside kiuste. Ajaloolise hoone kaasaegse sisuga väärtustamine on oluline nii linnakeskkonna jaoks kui ka selleks, et muuta riigiteenused saarlastele veelgi ligipääsetavamaks,” tõdes Kati Kusmin. “RKAS plaanib rekonstrueerida kohtuga samal Lossi tänaval, Kuressaare südames lähiaastatel ka riigimaja hoone, koondades nõnda kõik olulisemad riigiteenused ühte piirkonda.”

Saaremaa vallavolikogu esimees Jaanus Tamkivi avaldas lootus, et ka hoone lõplik valmimine sujub tõrgeteta. „Mida kõrgemale on Kuressaare kohtumaja sarikad pärast mahavõtmist uuesti kerkinud, seda rahulikumaks on muutunud saarlaste süda. Vabas ühiskonnas on sõltumatu ja kvaliteetse kohtusüsteemi toimimine üks demokraatia tugisammastest ning täna võime kindlad olla, et peagi saab kohus oma tööd jätkata põhjalikult uuenenud Kuressaare kohtumajas. Jääb vaid loota, et hoone lõplik valmimine sujub tõrgeteta,“ märkis Tamkivi.

Hoone rekonstrueerimistöid teostava Ösel Projekt juhatuse esimees Ago Arge lisas, et kogu meeskond jätkab tööd selle nimel, et hoida ehitus ajakavas ka edaspidi. “Vaatamata koroonakriisist tingitud segastele aegadele majanduses ja sellele veelgi võimenduse andnud 24. veebruaril alanud idanaabri tegevusele, teeme ehitaja meeskonnana kõik endast oleneva, et hoone saaks kasutusele võtta selle aasta jõuludeks,” lausus Arge.

Kohtuhoone ehitati 1790. aastal ning selles oli algselt hotell. Hiljem on ruumides asunud vangla, pank ja politseivalitsus, taasiseseisvumise järel asus hoonesse taas kohus. Kohtuhoone on linna üks esinduslikumaid varaklassitsistlikus stiilis hooneid. II maailmasõjas sai hoone kannatada, kuid rikkaliku raidkivist dekooriga peafassaad säilis.

Hoone arhitekttuuriprojekti koostajateks on Galina Kanemägi ja Andrus Kilumets Kuressaare Kommunaalprojektist. Sisearhitektuuriprojekti koostajaks on Marit Kruus See On Disainistuudiost. Ehitajateks on Ösel Projekt OÜ ja Espak Ehitustööd OÜ. Ehitustööd algasid 2022. jaanuaris ning ajakava kohaselt on hoone valmimine kavandatud detsember 2022.

Hoone suletud netopind pärast rekonstrueerimist saab olema 880 m2, mida on pea 100 m2 enam kui varem. Projekti kogumaksumus on 3,2 miljonit eurot, millele lisandub käibemaks.

Tänase sarikapärja katuselt allatoomisega tänati ehitajaid ja kõiki projekti vedajaid hea koostöö eest.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

21.01.2025 Üürikoolitus