Kahekorruseline korter on paljude perede unistus. Mitte ridaelamuboks ega maja, vaid just korter. Õnneks on täna kinnisvaraturul müügis üpris mitu erineva hinnatasemega projekti, kus korterelamu ehitusel või rekonstrueerimisel projekteeritakse eluruumid osaliselt ka 0-korrusele.
Hea sokkel on juba algselt projekteeritud nii, et ruumid saavad küllaldaselt päevavalgust ning sisekliima on tänu korralikule hüdroisolatsioonile ja soojustusele ning lisaks ka soojustagastusega sundventilatsioonile samaväärne teistele korrustele.
Pigem on soklikorrus lisandväärtus, sest annab võimaluse kodune elu ära jaotada kahe korruse vahel, võimaldades seega rohkem privaatsust. Nii on tihti soklikorrusel, kui kõige vaiksemal, näiteks puhkeruum, kinotuba või hoopis hubane raamatukogutuba ja kodukontor. Kellele meeldib kodus töötada, nende jaoks on selline lahendus ideaalne. Tihtilugu võimaldab sokkel teha ka eraldi sissepääsu ja sellisel juhul saab sinna edukalt luua ilusalongi, ateljee või näiteks stuudio.
Kuidas sokkel ära planeerida, on juba puhas ostja fantaasia. „Mina lisaksin ka suure spaakompleksi,“ ütleb Uus Maa Kinnisvarabüroo staažikas kutseline maakler Margit Sild. „Seda on tehtud paljudes kallimates korterites – avar valge vannituba, saun, suured majapidamisruumid. See on see, mis meeldib luksuslikuma poole esindajale. Olen mitmel korral näinud avaraid saunu, kus on oma koha leidnud isegi kümblustünn.“
Saunakompleksiga on planeeritud ka Graniidi 8 uusarenduses avar 5-toaline perekorter, kus 0-korrusel paikneb lisaks puhkeruumidele ka isiklik spaa leili- ja aurusaunaga. Kuna hoovipoolsete akende ette on ehitatud valgusšaht, siis on soklis ka rohkelt valgust. Teisel Graniidi tänava kahekorruselisel korteril on 0-korrusele planeeritud ruumikas puhkeruum suure vannitoaga ja ruumi jätkuks veel ka garderoobile.
Soklikorruste eeliseks on kindlasti see, et kahte korrust saab palju originaalsemalt lahendada kui sama suurt ühel tasapinnal asuvat korterit.
Marina Hodus, äärelinna piirkonna juht ja Põhja-Tallinna kutseline maakler kommenteerib: “Olen samuti soklikorrusega korteri omanik. Minu jaoks on selline lahendus esiteks põnev, teiseks praktiline. Kui tegemist on vana majaga, saab soklikorrusel välja tuua paekiviseina, mis mõjub väga dekoratiivsena. Kivipinda võib eksponeerida ka osaliselt, et interjöör ei jääks liiga raskepäraseks. Igal juhul on paekivisein palju huvitavam, kui sirge küprok.“
„Soklikorrusele on mõistlik planeerida ruume, kus veedetakse vähem aega, näiteks puhkeruum, vannituba, saun, garderoob,“ lisab Hodus. „Magamistsoon on niimoodi privaatselt eraldatud. Kui peres on suured lapsed nagu minul, siis ei ole probleemi, kui nad soovivad kauem üleval olla. Mina lähen üles oma magamistuppa ja kõik on õnnelikud.“
Vaiksel Alle tänaval, Kadriorus, on 1932. aastal arhitekt Edgar Johan Kuusiku poolt projekteeritud korterelamu täielikult rekonstrueeritud. Ka siin on kaks esimese korruse korterit laiendatud kõrgesse soklisse. Alle tänava sokli teevad idülliliseks suured aknad ning paks, siseviimistluses osaliselt nähtavale jäetud paekivisein. Samuti on soklikorruste akende ees korteriomaniku ainuvaldusse kuuluv hekiga eraldatud mõnus muruplats.
Mõnel puhul on aga soklis hoopis avatud köök ja elutuba. „Olen näinud kortereid, kus soklisse on tehtud suur ja avar köök, tihtipeale eraldi sissepääsuga, et saaks otse õuest kööki suunduda. Mõnus avar ruum kokkamishuvilistele, vahel rustikaalses võtmes, vahel profiköögi mõõtu või muud sellist,“ lisab kesklinna maakler Margit Sild.
„Aktiivsed inimesed on oma soklitesse rajanud ka põnevaid ajaveetmisruume nii endale kui ka sõpradele. Näiteks mõnedesse sokliruumidesse on loodud ühe sõpruskonna priljardi- ja pokkeritubasid, kus kord-kaks nädalas kogunetakse,“ ütleb Uus Maa Kinnisvarabüroo analüütik Risto Vähi, ja lisab: „Üks veini- ja toidunautleja on sokliruumidest kujundanud aga näiteks väikese veinikeldri ja salongi. Tegu on sündinud linna- ja korteriinimesega, kes varem elas tavalises suure elumaja korteris, kuhu oli oma harrastuseks vajalike ruumide kujundamine võimatu. Kuna majja kolimiseks polnud ta valmis, tundus läbi kahe tasapinna paiknev korter oma aiaga kõige parem lahendus.“
Osaliselt soklikorrusel asuv kinnisvara võimaldab ka oluliselt soodsamat lõpphinda, andes võimaluse muretseda väiksema rahaga parema asukoha ning suurema üldpinnaga korter.
Kaie Kass-Agcay
Uus Maa Kinnisvarabüroo turundusjuht