SEB: 7 asja, millele mõelda enne eluasemelaenu võtmist

SEB PankKodu ostmine ja eluasemelaenu võtmine on tähtis samm, mille juures ei tasu kiirustada. Esmapilgul tundub eluasemelaenu võtmine kindlasti hirmutav ja see tekitab palju küsimusi, aga teisalt on oma kodu ikka oma kodu. Toome teieni 7 olulist aspekti, millele enne eluasemelaenu lepingu allkirjastamist tähelepanu pöörata.

1. Osta või rentida?

Esimene küsimus on kindlasti see, kas üürida edasi korterit või osta päris oma kodu. Raha pole selleks enamasti inimestel tagataskust võtta ja seega tuleb mõelda eluasemelaenu peale. Igaüks saab ise kodulaenu kulaatori abil arvutada, kas senine üürisumma jääb samasse suurusklassi uue kodu soetamisel tekkiva igakuise laenumaksega. Mõelge, kas teil on ehk hoopis võimalik säästa raha ja saavutada seejuures parem elukvaliteet, kui teil on üürikodu asemel enda oma?

2. Kas võtta eluasemelaen üksi või kellegagi koos?

Jagatud vastutus on kindlasti lihtsam variant, samas tuleb mõelda, mis juhtub, kui ühel osapoolel pole näiteks ühel hetkel enam sissetulekut? Kas te saate ka sellisel juhul hakkama või arvate, et laenumakse osutub siis teie jaoks liiga suureks?

3. Kui suur summa ja mitmeks aastaks võtta?

Selleks et mõista, millist eluaset te endale lubada saate, tuleb teha põhjalikud arvutused. Lööge kokku praegune sissetulek ja lahutage saadud summast laenud, liisingud ja muud igakuised kulud. Mõelge, mida toob kaasa igakuine eluasemelaen, kindlustusmaksed ja kommunaalkulud. Kaasake otsustusprotsessi pangahaldur, kes annab erapooletut finantsnõu.

4. Millised on teie igakuised väljaminekud praegu?

Ennetades panga küsimusi, arvutage täpselt kokku kõik praegused võlad ja väljaminekud: krediitkaardid, autoliising, õppelaen, alimendid jms. Kas teil on eluasemelaenu sissemakseks vajalik summa olemas või peaksite enne seda mõnda aega koguma?

5. Milliseid kulusid on oodata?

Eluasemelaenu võttes on täpselt teada, kui palju iga kuu pangale maksma peab ja kui pikk on laenuperiood. Aga millised kulud teil veel võiksid lähiajal olla? Näiteks uue tööarvuti või auto ost, pikem reis või põhjalik suvila remont? Mõelge enne laenuvõtmist korralikult läbi, kas need plaanid ikka mahuvad pärast eluasemelaenu võtmist teie eelarvesse, et teid ei ootaks ees kehv üllatus.

6. Kas ostetav kinnisvara katab teie vajadused ka tulevikus?

Mõelge ka võimalikule ruumikasutusele tulevikus: kas teil on praegu lapsed või planeerite pisiperet ning kas valitud elamispind katab teie vajadused nii praegu kui ka tulevikus. Võib-olla plaanite hakata kodus tööd tegema ja vajate selleks eraldi kontoriruumi või töötuba.

7. Eriolukord

Mõelge läbi, kuidas see mõjutab teie võimet eluasemelaenu tagasi maksta, kui pereliiget peaks tabama tööõnnetus või perekonnas peaks keegi surema. Kas teil on sõlmitud elu-, tervise- ja õnnetusjuhtumikindlustus, mis aitab võimalikus hädaolukorras?

Kui olete sobiva kodu välja valinud, täitke eluasemelaenu taotlus. Kui aga soovite enne valiku tegemist oma võimalusi arutada, siis tulge terviknõustamisele. Orienteeruva kodulaenu kuumakse saate arvutada kodulaenu kalkulaatoriga.

Gerli Ramler
vabakutseline ajakirjanik

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

13.-16.01.2025 Kinnisvara ABC