SEB: Ärikinnisvara luubi all: väga vähestel on kehtiv energiamärgis

Tõenäoliselt ei kahtle täna enam keegi, et hoonete energiaefektiivsus on oluline kriteerium. Mida energiatõhusam hoone, seda paremini säilitab see ajas väärtust. Kui aga hoone parandamisega mitte tegelda, võib see osutuda probleemiks ning omada olulist negatiivset mõju rahavoole ja kaasa tuua vara väärtuse languse. Paraku on täna kogu ärikinnisvara hoonefondist energiamärgised vähem kui 10 protsendil. Lähitulevikus see muutub, sest pangad hakkavad energiamärgisele aina suuremat tähelepanu pöörama.

Euroopa Liidus moodustab hoonete energiatarve ligikaudu 40% kogu energiabilansist. Eestis aga see näitaja veelgi suurem – tervelt 53 protsenti. Samas ei ole suisa kolmveerand Euroopa Liidu hoonefondist praeguste ehitusstandardite kohaselt energiatõhus. Seetõttu kehtestatakse uusi regulatsioone, et muuta hooned kogu olelusringi ulatuses energiatõhusamaks ja keskkonda säästvamaks.

Kuna kinnisvarasektor on Euroopa kliimaeesmärkide saavutamisel kõrgendatud tähelepanu all, on sellele seatud mitmed kestlikud verstapostid nii energiatõhususe kui süsinikuheite osas. EL Taksonoomia raamistikus on väga selgelt määratletud, millised hooned vastavad kestlikkuse kriteeriumitele ning on otsustatud, et nende mõõtmisel lähtutakse riiklikest energiamärgistest, mis võimaldavad raamistikku juurutada. Lisaks võttis Euroopa Parlament alles märtsi keskel vastu hoonete energiatõhususe direktiivi (EPBD) uue sõnastuse. Eesti ettevõtjate jaoks tähendab see, et juba praegu tuleb astuda samme enda kinnisvara kliimamõju mõõtmise ja vähendamise suunas.

Nõuded tuleb teha selgeks – nendest võib sõltuda finantsvõimekus

Nõuetega kursis olemine ja nendele vastamine on väljakutseks kõigile. Samas ei saa taksonoomiast ega energiatõhususe direktiivist mööda vaadata, sest need võivad hakata mõjutama ettevõtete finantsvõimekust. Kogu krediidiriski hindamise protsessis muutub ESG põhimõtete järgimine aina olulisemaks. Et seda ei juhtuks, on meie eesmärk pangana nõustada oma kliente erinevatel jätkusuutlikkuse teemadel, jagades ka erinevaid kogemuslugusid. See on osa vastutustundlikust laenamisest. Samal ajal peame juba täna oma tagatisportfelli energiatõhusust raporteerima, kus energiamärgis on üks mõõdikutest. Seetõttu hakkame sellele ka edaspidi rohkem tähelepanu pöörama – meie pikaajaline ambitsioon on kasvatada EL Taksonoomiaga kooskõlas olevate hoonete finantseerimisportfelli.

Kuidas ettevõtjana sellises olukorras edasi liikuda?

  • Viige end kurssi uute reeglite ja nõuetega.
  • Alustage mõõtmisega.
  • Tehke energiamärgis ametlikuks – kui te ei ole tulemusega rahul, saab energiatõhususe parandamiseks seada järgmised eesmärgid.
Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

26.11.2024 Kasutusluba ja selle taotlemine