Tänane Äripäev kirjutab:
Arvamus: sellist buumi enam ei tule
Kenneth Rogoff, Harvardi Ülikooli majandusprofessor, endine IMFi peaökonomist
Turud näevad maailmamajanduses paranemise märke – investorid ootavad, et Hiinas, siis USAs, seejärel Euroopas jm algab peagi taastumine. Seda usku pole suutnud kõigutada viimaste kvartalite kohutavad näitajad. Mida sügavam kukkumine, seda jõulisem taastumine, leiab mõnigi analüütik.
Ehk on optimistidel õigus. Kuid kui hullem saabki mööda, kui jõuline kasv meid ootab? Kas “uus normaalne” on sama kiire kui “vana normaalne”, buumiaastate kasv?
Mina küll ei näe, kuidas USA ja Hiina suudaksid kasvu endisele tasemele viia. USA finantssektor tuleb heal juhul kriisist välja väiksema ja rangemalt kontrollitavana. USA tarbimine peab vähenema – kinnisvarahinnad on kukkunud, tööpuudus tõusnud ja inimeste pensionivara vähenenud.
Kui buumi ajal kerkis USA tarbimine 70%ni SKPst, võib see nüüd langeda 60ni. Liiati on USA läbi teinud poliitilise muutuse: valijaile on olulisemad keskkond, tervishoid, võrdsus, millega tegelemine maksab raha. Kõrgemad maksud ja suurem regulatsioon piiravad kasvu.
Kui me arvame, et oleme käesolevast kriisist piisavalt õppinud ja tulevikus selliseid buume enam ei tule, siis niteab see ainult üht – me ei ole käesolevast majanduskriisist midagi õppinud.
Küll tuleb analoogseid buume ja kriise küllaga. Vaevalt küll lähema paari aasta jooksul, kuid nagu Tootsi lapsed – küll nad ükskord ikka tulevad, ega nad siis tulemata jää…