Somm Tallinnast: SKP vabalanguses

Esialgsed tulemused juba enne Statistikaametit ja Äripäeva!

Täna peale lõunat avalikustatakse jälle Eesti sisemajanduse koguprodukti, SKP* numbrid. Aga mina avalikustan oma analüüsile põhinevad esialgsed tulemused juba varahommikul! Huvitav on siis vaadata kui suur on minu eksimus. Kindel on aga see, et SKP langes rohkem kui Maris Lauri eile Äripäevas prognoosis. Ootan huviga tema, Ruta Arumäe, Märten Rossi, Andres Saarniidu, Bo Christenseni ja teiste analüütikute kommentaare.  Huvitav oleks ka kuulda/lugeda Hardo Pajula arvamus.

Siin siis minu analüüs.

SKP järsk langus jätkus kiirenevas tempos

Esialgsel hinnangul vähenes Eesti sisemajanduse koguprodukt (SKP) 2009. aasta I kvartalis eelmise aasta sama kvartaliga võrreldes 15,4% ning oli jooksevhindades mõõdetuna 50,0 miljardit krooni.

Eelmise aasta II kvartalis oli majanduskasv -1,1%, III kvartalis -3,5% ja IV kvartalis -9,7%.

Juba teist korda ja (loomulikult siis) esimest korda kahes järjestikus kvartalis alates 1995. aastast vähenes SKP ka jooksevhindades.

Võrreldes IV kvartaliga vähenes sesoonselt ja tööpäevade arvuga korrigeeritud SKP 12,5%.

Lisandväärtus vähenes pea kõikides tegevusalades väljaarvatud haridus, avalik haldus ja riigikaitse, tervishoid ja sotsiaalhoolekanne ning elektrienergia, gaasi- ja veevarustus. Oluliselt mõjutas SKP vähenemist tööstussektori (-29%), ehitussektori (-35%), hulgi- ja jaekaubanduse (-15%) ning veondus, laondus ja side (-15%) tegevusalade lisandväärtuse edaspidine järsk vähenemine. Esimest korda langes ka lisandväärtus kinnisvara, rentimine ja äritegevus -sektoris, -5%.

Töötleva tööstuse lisandväärtuse vähenemist põhjustas endiselt järsult kahanev siseturu nõudlus ja sellest tulenev tellimuste järsk vähenemine. Samuti vähenes töötleva tööstuse toodangu eksport üle viiendiku võrra. Finantsvahenduses kiirenes juba eelmise aasta II kvartalis alanud lisandväärtuse vähenemine. Tootmis- ja tarbimisaktiivsuse pidurdumisega on järsult vähenenud käibemaksu ja aktsiisimaksude laekumine. Veondus, laondus ja sideteenuste sektoris on märkimisväärne eriti veonduse lisandväärtuse järsk langus.

Tegevusalade, mille lisandväärtus esialgsel hinnangul kasvas (haridus, avalik haldus ja riigikaitse, tervishoid ja sotsiaalhoolekanne ning elektrienergia, gaasi- ja veevarustus), mõju SKP-le on väike.

*(SKP = sisemajanduse koguprodukt, mis võrdub toodetud kaupade ja teenuste väärtuse ning nende tootmiseks kasutatud kaupade ja teenuste väärtuse vahega.


Joonis 1: SKP turuhindades (kliki hiirega pilti või linki, et näha suuremad joonised)

Joonis 2: SKP sektorite lõikes

Joonis 3: Lisandväärtuse muutused, %

Nota bene. Numbrid põhinevad enda tehtud analüüsile ning pole ametlikud Statistikaameti numbrid. Vaata õiged numbrid Eesti Statistikaameti leheküljelt: http://www.stat.ee/statistika

Selle loo autor on Somm Tallinnast.

Kas soovid värsket kinnisvarainfot meilile?

Sisesta e-posti aadress ja ole kursis kinnisvaraturu liikumistega!

Kinnisvarakoolis järgmisena:

14.11.2024 Korteriühistu revisjonikomisjoni töö korraldamine