Elamispindade turu aktiivsuse ühe kriteeriumina võib kasutada indikaatorit, kui suure osakaalu moodustab elamispindade rahaline käive sisemajanduse kogutoodangust (SKT). 2019. aasta Eesti elamispindade rahaline käive oli 2,5 miljardit eurot. See 9,1% SKTst.
Pikaajaline ehk ajaperioodi 2004.-2019. a keskmine elamispindade tehingukäibe osakaal sisemajanduse kogutoodangust on umbes-täpselt sama palju ehk konkreetsemalt 8,9%.
Üks järeldus kinnisvaraturu ajaloolisel keskmisel tasemel olevast aktiivsusest on, et elamispindade turg on astunud koroonakriisi ajastusse pigem mõistlikult, mitte aga äärmuslikult kõrgelt buumi tasemelt. Koroonakriis on oluliselt mõjutamas elamispindade nõudlust, kuid lühiajalises perspektiivis mitte niivõrd elamispindade pakkumist.
Selle kinnitusena näeme juba tehingute arvu vähenemist ja müügi poole pealt olulist survet elamispindade hindadele. Kui teha eeldus, et praegust koroonakriisi võib võrrelda kümnenditaguse finantskriisiga, siis Eesti elamispindade turg on sellesse sisenemas märksa mõistlikumalt ja tasakaalukamalt positsioonilt. See tähendab, et mõjud tehingutele ja hindadele ei tohiks olla sama sügavad kui 2008.-2010. aastatel.
Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!
Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).
Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.