Maa-ameti mittelõplike andmete alusel tehti 2024 IV kvartalis Tallinnas 2356 korteritehingut. Alates 2008. a ajalooline keskmine on 2038 tehingut kvartalis. Viimase 5 aasta keskmine tehingute arv on 2305.
Tallinna 2024. a korteritehingute arv on madalam, kui viimaste aastate tipphetked, kuid ajaloolisest keskmisest mõnevõrra suurem.
Viimaste aastate tehingute arvu mõjutajad
Viimase 5 aasta keskmine tehingute arv on sedavõrd suur, sest kinnisvaraturgu on soosinud mitmed tegurid, mida meil 2025. a turgu tagant lükkamas ei ole.
Esimesena lükkas tehingutele suure hoo sisse 2020. a koroona-aegne rahatrükk ja intressimäära madalal hoidmine. Sellele järgnes 2021. a pensionisüsteemi lõhkumine, mis andis inimestele kätte suure hulga raha, mida mh kasutati kinnisvaratehingute tegemiseks.
Rahatrükk, soodne intressimäär ja võimalus pensioniraha kulutada lükkas käima uusarenduste turu, mis tõi korteriturule tehinguid viitajaga kuni 2023. aasta lõpuni.
2024. a teise poolaasta suur tehingute arv on seotud uute korterite potentsiaalsete ostjate suundumisega järelturule, sest uued korterid on ostjate jaoks liiga kallid. Need on moel või teisel statistikas kajastuvad asjaõiguslepingud tuleviku arvelt.
Seega on viimaste aastate tehingute suur arv tuginenud soodustavatele tugeva mõjuga ajutistele asjaoludele, mis 2025. aastaks on selja taha jäänud.
Majanduskonjunktuur ja tehinguteturg peavad kokku sobima
Korteritehingute ajalooline keskmine arv võiks viidata n-ö normaalsele või mõistlikule tehingute arvule mõistlike keskmiste tingimuste juures.
Hetkel ei ole majandusnäitajad keskmised. Meil on kolme aasta pikkune majanduslangus, maksutõusud, inflatsioon, sh kõrgele tasemele püsima jäänud elamispindade hinnad ja väga-väga madal tarbijakindlus
Kõik need tegurid viitavad, et majanduskonjunktuur on tavapärasest keskmisest oluliselt kehvem.
Tehinguid jääb vähemaks
Täna oleme keskmisest kehvemas keskkonnas keskmisest märksa kõrgema tehingute arvuga. Need asjad ei sobitu omavahel kokku. Ajutised anomaaliad kaotavad oma mõju. See tähendab, et statistilised näitajad liginevad enda ajaloolisele keskmisele tasemele.
Niigi väga aktiivse korterituru veelgi aktiivsemaks muutumise ehk korteritehingute arvu kasvu prognoosimine ei ole olulisi tingimusi arvesse võtvat pisut laiemat ja veidi ajaliselt pikemat konteksti arvestades realistlik. Nii tuleb paratamatusena ennustada korteritehingute arvu vähenemist 2025. a jooksul.
Tehingute arvu suurenemise prognoosimine viitaks mitte mõõduka majanduskasvu ja palgatõusu ennustamist, vaid tõelise majandusbuumi ootust.
Kõigi graafikute vaatamiseks kliki siin: KINNISVARATURG GRAAFIKUTES!
Soovid nõustamist siin kommentaaris toodud või muudel kinnisvaravaldkonna teemadel? Kontakteeru palun +372 525 9703 või tonu@toompark.ee (Tõnu Toompark).
Tõnu Toompark on Adaur Grupp OÜ ja Kinnisvarakool OÜ juhatuse liige ning Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) ja Eesti Omanike Keskliidu juhatuse liige.